• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerhamisítás: merre tovább WHO?

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

Hosszas várakozást követően a napokban megtartotta első ülését a WHO gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportja.

A tagállamok képviselőiből álló szervezet meghatározta mind a WHO, mind a munkacsoport tevékenységének fő irányait. Tavaly májusban határoztak egy gyógyszerhamisítás elleni munkacsoport létrehozásáról az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagjai. A munkacsoport első ülését tavaly decemberben tartotta volna, ám a találkozó megvalósítására csak a napokban került sor. A szervezet felállításáról azt követően döntöttek, hogy több esetben is felmerült, a WHO túlzott hangsúllyal szellemitulajdon-védelmi szempontból szemléli a hamisítás kérdését, és nem koncentrál eléggé annak egészségügyi hatásaira.

A találkozó során született megállapodásokat a tagállami munkacsoport egy jelentésben összegezte, amelyet ez év májusában mutatnak majd be hivatalosan az Egészségügyi Világgyűlés (WHA) ülésén. A SecuringPharma értesülései szerint a jelentésben meghatározták a WHO és a munkacsoport gyógyszerhamisítás elleni tevékenységének fő irányait.

Eszerint a WHO feladata a tájékoztatás és a tudatosságnövelés, normák és szabályok megállapítása, továbbá szakmai és technikai segítség nyújtása a hamisítás által érintett országok számára. A munkacsoport feladata lesz, hogy megbízható adatokat gyűjtsön a hamisításról, kidolgozzon egy átfogó adatbázist és egy hamisítványok felbukkanására figyelmeztető nemzetközi riasztó rendszert, továbbá, hogy a problémákra felhívja a kormányzati szervek és hatóságok figyelmét, és ösztönözze őket a hamisítás elleni fellépésre.

A munkacsoport tagjai felé elvárás, hogy közreműködjenek a biztonságos gyógyszerellátást biztosító nemzeti rendszerek kidolgozásában és fejlesztésében, dolgozzanak ki példákat a legjobb gyakorlatokra, segítsenek azonosítani a nemzeti szabályozásokban azokat a hiányosságokat, amelyek a betegek számára veszélyt jelenthetnek. Mindezen felül feladatuk, hogy technikai segítséget nyújtsanak a hatósági és egészségügyi képzési programok, továbbá minőségellenőrző laborok felállításában.

A munkacsoport találkozójának kritikus kérdése volt a gyógyszerhamisítás egységes definiálásának megvitatása, valamint a Gyógyászati Készítmények Hamisítása Elleni Nemzetközi Munkacsoport (IMPACT) további szerepének eldöntése.