• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Meglepetés: Erekció nem várt irányból

Gyógyszerpiac Forrás: Weborvos Szerző:

Számos gyógyszer kedvező mellékhatással is rendelkezik – íme egy csokorra való.

A brit Daily Mail ma a gyógyszerek paradox mellékhatásainak szentel érdekes írást – ezúttal nem indiai hamisítványokéinak (szív-, agy-, etc. halál), hanem valódi, pedigrés, sőt márkás készítményekéinek. A cikk különlegessége, hogy k e d v e z ő mellékhatásokat taglal.

Amerikai tudósok például megállapították – a szerző sajnos eltekint forrása megjelölésétől – hogy a menopauza tüneteinek enyhítésére csak-ösztrogén alapú hormonpótlás-terápiában részesülő nők körében 30-40 százalékkal kisebb a mellrák kialakulásának kockázata. Szó sincs azonban róla, hogy ez volna az első eset, amikor gyógyszerek előnyös mellékhatásaira derült fény.


Amikor a hatvanas években először alkalmaztak béta-blokkolókat szívbetegség kezelésére, a betegek közül azok, akik migrénben is szenvedte, azt tapasztalták, hogy jelentősen megritkultak, s ráadásul enyhültek is rohamaik. A béta-blokkolókat következésképpen migrén ellen is rendelik.


Hasonlóan indult a Viagra históriája: hatóanyagát potenciális angina-gyógyszerként tesztelték, a többit tudjuk.

 
A Daily Mail óvatos: idézi Neal Patelt, a Királyi Gyógyszerészeti Társaság szóvivőjét, aki korántsem meglepő módon, figyelmezteti a közönséget: „Bármilyen kedvező hatáson messze túltehetnek a pácienst fenyegető kockázatok".


Ismert, hogy a kozmetika történetében került sor ilyen-olyan hatóanyagok néhány meglepő alkalmazására. Rómában a nők terpentint ittak, hogy szép sápadtak legyenek, a 20. században pedig megesett, hogy atropin-becseppentéssel tettek szert szép, tág pupillájú, csillogó szemekre. Igazán meglepődhettek ugyanakkor azok a nők, akik glaukómájuk ellen latanoprost tartalmú szemcseppet alkalmaztak, ennek hatására ugyanis többen közülük csábosan seprős szempillákat növesztettek. A latanoprost egyébként arra való, hogy csökkentse a nyomást a szemben, amely glaukóma (zöldhályog) esetében látászavarokat és vakságot okozhat. Folynak a kutatások annak megállapítására, hogy vajon a hatóanyagot hogyan lehetne egykoron a női hajhullás ellen alkalmazni – írja a lap.


Az Oxfordi Egyetem kutatói – akiket megnevezésük nélkül is tekinthetünk jó nevű szakembereknek – megállapították, hogy a kettes típusú diabétesz terápiájaként alkalmazott metformin jelentős mértékben csökkentheti a rák kockázatát. Nemrégiben jelentették be, hogy nagyszabású klinikai vizsgálatba kezdenek a vegyület rákellenes potenciáljának felmérésére. Ismeretes, hogy a cukorbetegség számos ráktípus fokozott kockázatával jár, az előzetes vizsgálatok azonban azt sugallják, hogy e veszély harmadára csökken azoknál, akik metforminnal mérséklik vércukorszintjüket.

Lehetséges ezen kívül, hogy az Alzheimer-betegségtől is kevésbé kell tartaniuk – egy novemberben publikált tanulmány szerint, amelyet a Dundee-i Egyetem kutatói tettek közzé. A Susann Schweiger professzor vezette nemzetközi csapat kimutatta, hogy a metformin zavarja egy toxikus fehérje „gubancainak" kialakulását, amely plakkot képez az Alzheimer-betegek agyában, az emlékező idegsejtek pusztulásához vezetve.


A koleszterin-csökkentő statinokról sok rosszat el lehet mondani, például, hogy sokaknak írják fel őket szükségtelenül, mellettük szól viszont, hogy állítólag felpendítik azoknak a férfiaknak a szexuális életét, akik nem reagálnak a Viagrára. Minden harmadik erektilis diszfunkcióban szenvedő férfi ilyen „nem-reagáló". A Pennsylvaniai Egyetem Orvoskarán felfedezték, hogy közülük sokan mégiscsak élvezhetik a sildenalfil előnyeit, ha mellé atorvastatint fogyasztanak.
Azok a férfiak ellenben, akiket korábban prosztatarák ellen kezeltek, 30 százalékkal kisebb valószínűséggel esnek vissza, ha statint szednek. Ezt a detroiti Henry Ford Kórház urológusai 1319 olyan férfi megfigyelése nyomán regisztrálták, akik korábban prosztataműtéten estek át. A kutatásvezető Dr. Stephen Freeland szerint a statinok fontos szerepet játszhatnak a prosztatarák növekedésének lassításában.


Régóta ismert tény – a Daily Mail azonban az Oxfordi Egyetem epidemiológusaira hivatkozva közli –, hogy egyes orális fogamzásgátlók mérséklik a petefészekrák kockázatát. Az említett kutatás szerint minden olyan öt esztendővel, amelyben egy nő ösztrogén és progesztogén tartalmú tablettát szedett, 20 százalékkal csökken a veszély, ilyenformán a nem kíván terhesség elleni védekezés évente és világszerte 100 000 nő életét menti meg.
Ugyancsak oxfordi kutatási eredmény, hogy az aszpirin nemcsak fájdalomcsillapító és szívvédő hatású, hanem a vastagbélrák kialakulásának esélyét is csökkenti körülbelül 33, az e betegségben való meghalásét 25 százalékkal.

A Psychotherapy and Psychosomaticsban augusztus 2-án megjelent tanulmány a statinoknak és az aszpirinnek a súlyos depresszióra gyakorolt hatását taglalja: ausztrál kutatók szerint azok a nők, akik a megelőző tíz év során legalább ható hónapon át szedtek aszpirint, kisebb valószínűséggel szenvedtek el súlyos depressziós epizódot. (A kutatás abból a feltételezésből indult ki, hogy a depresszió a citokinek, immunrendszeri hírvivőanyagok jelenlétének következménye.) Az ausztrál szakemberek úgy találták, a jelenséget nem magyarázzák életmódbeli tényezők, okozhatja viszont a jobb vérkeringés és az aszpirin gyulladáscsökkentő hatása.


Még két jó hír: a különböző szorongásoldó gyógyszerekben alkalmazott diazepam egyben fájdalomcsillapító is, a hormonpótló terápia pedig javítja az agy finom mozgáskoordinációs funkcióit. Utóbbit a Durhami Egyetem egy team-je állapította meg, menopauzán túl lévő pácienseket teszteltek. Nota bene, a Kaliforniai Egyetem három pszichiátere a Neurologyban már tíz éve publikálta, hogy azoknál a 65 éven felüli nőknél, akik hordozzák az apolipoprotein E termelődéséért felelős gént, a hormonpótlás felére csökkenti a szellemi hanyatlás veszélyét.

(Forrás: Daily Mail, Psychotherapy and Psychosomatics, Neurology, Weborvos)