• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sugárfertőzés elleni gyógyszert hamisítanak

Gyógyszerpiac Forrás: HENT Hírlevél

Már megjelentek a sugárzás ellen "védelmet kínáló " hamis készítmények.

A Japánt sújtó, nukleáris vészhelyzetet okozó földrengés és szökőár után nem csak hazánkban, de az Egyesült Államokban is jelentősen megugrott a radioaktív sugárzás káros hatásai ellen javasolt kálium-jodid tartalmú gyógyszerek iránti kereslet. Ezzel párhuzamosan azonban felbukkantak az amerikai piacon olyan készítmények is, amelyeket hamisan hirdetnek védelmet nyújtó termékként.

A CNN Money hírportál beszámolója szerint az Amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság (FDA) a napokban figyelmeztetést adott ki, amelyben óva inti az amerikai fogyasztókat attól, hogy bizonytalan forrásból származó készítményeket vásároljanak és fogyasszanak a sugárzás veszélyeitől való félelmükben. Az FDA hangsúlyozza, nincsen szükség arra, hogy az állampolgárok olyan jódtartalmú készítményeket szedjenek, amelynek már indokolatlan fogyasztása is komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.

Az FDA szerint különös óvatosságot igényelnek azok a tabletták, folyadékok, és étrend-kiegészítők, amelyeket kifejezetten a sugárzás ellen védelmet nyújtó termékként hirdetnek. A potenciálisan veszélyes készítményeket zömmel az interneten keresztül reklámozzák, a hatóság szerint ezért érdemes óvakodni a „csodálatos gyógyulás", tudományos áttörés", „ősi gyógymód", „titkos összetevő" kifejezéseket használó hirdetőktől, továbbá azon weboldalaktól ahol állítólagos orvosok és betegek számolnak be lenyűgöző felépülésekről, amelyek kockázatmentességet, pénz visszafizetési garanciát, olcsó és gyors vásárlást ígérnek.

Roger Bate, az American Enterprise Institute nemzetközi szinten elismert gyógyszerhamisítás elleni szakértője szerint sajnos jellemző, hogy a hasonló vészhelyzetekben az emberek aggodalmát megpróbálják kihasználni a hamisítók és illegális kereskedők. A H1N1 vírus okozta járvány idején például nagyon gyorsan megjelentek a hamis antibiotikumok, míg a 2001. szeptember 11-ei terrortámadást követően antrax elleni védelmet kínáló álgyógyszerek bukkantak fel az országban.