A kormány visszaállítaná az alkotmánybírák által egyszer már "kidobott" orvoslátogatói díjat.
A gyógyszer-gazdaságossági törvény tervezett módosításával visszaállítanák az Alkotmánybíróság (AB) által júniusban megsemmisített orvoslátogatói díjat. Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség alelnöke elmondta, ezt a gyógyszercégek mellett a segédeszközöket forgalmazók is diszkriminatívnak tartják. Az alelnök azt is ellentmondásosnak tartja, hogy amíg a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvoslátogatók után kell fizetni a díjat, a kórházakban használt eszközöket ismertetők után nem.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke közölte, ez az összeg a gyógyszerismertetőknél évi 5 millió, a gyógyászati segédeszközöket ismertetőknél egymillió forint, ezt a tb idei költségvetésének tervezésekor 10 milliárd forinttal vették figyelembe. S mivel az AB formai hiba miatt törölte azt el, a szaktárca úgy módosítaná a jogszabályt, hogy az orvoslátogatók a munkából való kiesés idejére mentesítést kapnának a fizetés alól. A cégek ezt sem fogadják el, így ha a parlament ismételten megszavazná a díjat, az innovatív gyógyszereket gyártók megújítanák az Európai Bizottsághoz korábban küldött beadványukat, amelyet az AB döntését követően felfüggesztettek.
Az egyesület támogatja, hogy a gyógyszerek tb-listáról való törlésére és a támogatás megvonására tett javaslat a határozat meghozatalától számított legalább kilencven nap múlva lépjen hatályba. Ám az új készítmények tb-listára kerülése a törvénymódosítás után sem felelne meg az Európai Unió kilencven napban meghatározott transzparenciarendeletének.
Az OEP államigazgatási eljárási rendben hirdeti ki a kiemelten támogatott készítményeket, s mivel annak nincs előírt határideje, előfordul, hogy 1-1,5 évet is késik a gyógyszerek tb-listára kerülése. Az orvostechnikai cégek azt kérik: ha az OEP az általa támogatott segédeszközlistán saját hatáskörben sorol át termékeket az egyik csoportból a másikba, ne sarcolják meg őket. Jelenleg 300 ezer forint fejében kérelem beadására kényszerülnek, holott nem ők kérik termékük átsorolásá.