A Magyar Rákellenes Liga tudatja, hogy lezárult a nyomozás az Országos Onkológiai Intézet kápolnájának ügyében.
2008. júniusában egy napilap „Kóros ügyek a Rákellenes Ligánál?" című cikkében tájékoztatta olvasóit arról, hogy a Magyar Rákellenes Liga által újjáépített, az Országos Onkológiai Intézet területén fekvő Irgalmas Jézus kápolnával kapcsolatban ismeretlen elkövető ellen sikkasztás bűntett elkövetésének alapos gyanúja miatt nyomozást indítottak. Ezt a cikket számos más médium átvette. A napokban értesültünk hivatalosan arról, hogy a nyomozást azóta lezárták. A lezárás oka pedig az, hogy „a cselekmény nem bűncselekmény".
Nem bűncselekmény az, hogy újjáépítettünk egy raktárnak használt épületet, és az eredeti küldetését helyreállítva átadtuk a Magyar Államnak. Vagyis tettük a dolgunkat. A kápolna azóta is az oda betérők lelki-testi gyógyulását szolgálja - tudatta közleményben a civil szervezet.
Az Országos Onkológiai Intézet területén fekvő Irgalmas Jézus kápolna építését 1942-ben a kezdték meg. Az 1944-es átadást követően a kápolna az 1950-es államosításig folyamatosan és rendszeresen működött. Az államosítás után raktárként használták: lebontották a tornyot, és egy vasbeton tartóelemsor beiktatásával kétszintessé alakították a belső teret. A torony elbontása következtében az épület beázott, állaga egyre romlott.
Ahhoz, hogy újra rendeltetésszerűen lehessen használni, fel kellett számolni a raktárat, és – ami még ennél is nagyobb gondot okozott – tisztázni kellett a kápolna tulajdonjogát. A levéltári kutatások és tanúk felkutatása alapján derült ki, hogy az eredeti tulajdonos nem a Katolikus Egyház, hanem a Postás Jóléti Alap volt.
1993-ban az Intézet betegeinek igényére a Magyar Rákellenes Liga vállalkozott a rendeltetésszerű használat visszaállítására.
1998-ban a tulajdonjog tisztázása után elkezdődhettek a kápolna helyreállítási munkálatai. A szükséges anyagi háttér biztosítása és a megalapozott döntések meghozása érdekében a Liga kuratóriumot hozott létre, aminek az elnöke Lambert Zoltán kanonok lett. A kápolna helyreállítására befolyó adományok fogadására a Liga elkülönített bankszámlát nyitott.
Az adományok kezelésének átláthatósága és a munkálatok megkezdésekor tisztázatlan tulajdonviszonyok miatt a Liga saját beruházásként kezelte, és tartotta nyilván a kápolna helyreállítását. A bankszámlára befolyt összegekből a kuratórium döntései alapján a Magyar Rákellenes Liga saját beruházásként folyamatosan finanszírozta a munkákat:
2001.: Harangöntés, a torony keresztjének elkészítése
2002.: Cserépvásárlás a későbbi tetőfedéshez
2003.: A toronysisak, a tetőszerkezet újraépítése, tetőfedés, elektromos kiviteli terv, villanyszerelés, a szentély és a hajó belső szigetelése és vakolása, teljes belső felújítás.
2004.: Épületgépészet: központi fűtés, szellőzés, víz- és csatornaszerelés, külső csapadékvíz-elvezetés.
Ezekre a munkákra a kuratórium által jóváhagyott szerződések alapján, műszaki ellenőr állandó felügyelete mellett, számlák ellenében és a befolyt adományokkal egyezően 17 millió 820 ezer forintot fizetett ki a Magyar Rákellenes Liga. Ebből a pénzből egy olyan – ökumenikus célok szolgálatára alkalmas – „félkész" kápolna jött létre, amin még több mindent meg kellett csinálni: a külső felújítást, tereprendezést, parkosítást, biztosítani kellett a belső felszerelést: belső festést, csillárt, oltárt, szobrot, oltárképet, keresztutat, padokat. Ezeket a munkákat azonban már nem a Liga, hanem az Esztergom Budapesti Főegyházmegye és az Országos Onkológiai Intézet végezte el 2004. december 20-áig.
Az Országos Onkológiai Intézet és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye 2004-ben a kápolnára bérleti szerződést kötött. A szerződés lényege az volt, hogy a Főegyházmegye 25 évre bérbe vette a kápolnát, és ezért egy összegben előre kifizetett 18,5 millió Ft-ot. Az Országos Onkológiai Intézetnek záros határidőn belül használatra kész állapotba kellett hozni a kápolnát ennek az összegnek a felhasználásával.
2005. február 6-án dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek szentelte fel a kápolnát az Országos Onkológiai Intézet valamint a területén működő lelkészi szolgálatok vezetőinek a jelenlétében.
A Liga az Esztergom Budapesti Főegyházmegyével, az Országos Onkológiai Intézettel és a Magyar Államkincstárral folytatott hosszú egyeztetést követően 2006. december 15-én ajándékozási szerződéssel adta át a 17 millió 820 ezer forint értékű kápolna-beruházást a Magyar Állam (képviseletében az Országos Onkológiai Intézet) részére, amely továbbra is a Kápolna épületének jogi tulajdonosa.
A nyomozást pedig azért szüntették meg, mert „a cselekmény nem bűncselekmény". Nem bűncselekmény az, hogy újjáépítettünk egy raktárnak használt épületet, és az eredeti küldetését helyreállítva átadtuk a Magyar Államnak. Vagyis tettük a dolgunkat. A kápolna több mint három éve szolgálja újra az Országos Onkológiai Intézetben fekvő betegek és hozzátartozóik, minden betérő lelki és testi gyógyulását - áll a közleményben.