Egy tegnapi szakmai tanácskozáson elhangzott: miközben az állam elvárja, hogy a II. Nemzeti fejlesztési terv során a versenyszféra megduplázza a kutatás-fejlesztésre (k+f) fordított kiadásait, a gyógyszer-gazdaságossági törvény miatti elvonások megközelítik annak mértékét, ez középtávon az innováció ellen hat.
Boncz Imre utalt a költségvetési deficit konvergenciaprogramban vállalt csökkentésére, ennek részeként évente 0,9 százalékponttal kell csökkenteni az egészségügyi kiadásokat. Ez a kórháziágyszám-kapacitások szűkítése mellett az olcsóbb készítmények fogyasztására ösztönöz. Elismerte, a több százmillió dollárba kerülő gyógyszerkifejlesztésre csak azokban az országokban invesztálnak a multinacionális cégek, amelyekben megfelelő az állami motiváció.
Arányi Péter, a Sanofi-Aventis gyógyszercég kutatási igazgatója elmondta, ez most nálunk nem optimális. Szerinte a hazai gyógyszergyárak anyavállalatai egyelőre kivárnak, ezt teszi a Sanofi is, a megszorítások a hazai tagvállalatának idei k+f tevékenységét nem veszélyeztetik, árbevételük 16 százalékát fordítják e célra. Egyébként az üzleti szféra k+f tevékenységének 40 százalékát a gyógyszeripar teljesíti, ez a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége szerint 2005-ben 35 milliárd forint volt.