Világviszonylatban és Magyarországon is a mellrák után a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében.
Méhnyakrákszűrés |
A méhnyakrákot egy vírus okozza
Sokan nem tudják, hogy a méhnyakrák kialakulásáért egyértelműen a Humán papillómavírust (HPV) lehet felelőssé tenni. A vírus a sejtekben olyan elváltozásokat indíthat el, melyek rákos burjánzáshoz vezetnek.
A HPV gyakori, szexuális úton terjedő betegség, mellyel a nők legnagyobb hányada találkozik élete során. A fertőzést a szervezet legtöbbször legyőzi, de néhány esetben tartósan megmarad a vírus. Sajnos jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy mikor marad fenn vagy múlik el.
A HPV-fertőzés tünetmentes, mint ahogy a kezdeti méhnyakrák is. A legtöbb esetben csak akkor okoz tüneteket és panaszokat, amikor már jelentősen előrehaladott állapotban van.
Szerencsére a méhnyakrák nagyon lassan, hosszú évek alatt fejlődik ki és így azon daganatos betegségekhez tartozik, mely időben észlelve 100 százalékban gyógyítható.
A gyakori szűrésnek éppen ezért van kiemelkedő jelentősége, hogy időben észrevegyék a kezdődő daganatot.
Hogyan alakul ki a méhnyakrák?
A méhszáj környékén található szövetekben tartós HPV-fertőzés során és jelenleg még nem pontosan ismert egyéb okok hatására kóros sejtelváltozások indulhatnak el.
Rendkívül fontos megjegyezni, hogy a HPV-fertőzés nem egyenlő a méhnyakrák kialakulásával! A HPV- fertőzés csak abban az esetben okozhat kóros elváltozásokat, ha hosszú ideig fennáll. Az esetek több mint 95 százalékában a szervezet 6-15 hónap alatt legyőzi a fertőzést, és akkor sem feltétlenül alakul ki a rák, ha a fertőzés fennmarad.
Önmagában a HPV-pozitív lelet mindössze annyit jelent, hogy figyeljenek jobban magukra, és a leletet követően maximum 6-12 hónapon belül ismét jelentkezzenek szűrésre.
A HPV-nek majd 100 típusa ismert, melyek közül bizonyíthatóan 14-nek van köze a méhnyakrák kialakulásához. A típusokat számokkal jelölik (pl. HPV 16), és a rákkeltő képességük szerint két csoportba sorolhatóak: magas kockázatú és alacsony kockázatú csoportokba.
A magas kockázat nem azt jelenti, hogy az ilyen típussal fertőzöttek „szinte biztos", hogy méhnyakrákosak lesznek, hanem csak annyit, hogy ezek a típusok (pl. HPV 16, 18) nagyobb eséllyel indítják el a rákos burjánzást, mint a többi HPV-típus. Az alacsony kockázatú típusokat a nemi szerveken kialakuló szemölcsök, az úgynevezett condylomák kialakulásáért tehetjük elsősorban felelőssé (pl. HPV 6, 11).
Előfordulhat, hogy két egymást követő HPV-vizsgálat két különböző HPV-típust mutat ki. Ebben az esetben sem kell megijedni, ugyanis ez egyértelműen jelzi, hogy a szervezet képes volt legyőzni az első fertőzést, de időközben egy másik típus új fertőzést okozott – amit feltehetően ismét le fog győzni az immunrendszer.
HPV-pozitív lelet birtokában, de egyéb szervi elváltozások nélkül műtét vagy egyéb beavatkozás nem indokolt!
Hogyan folyik a méhnyakrák szűrés?
Magyarországon a citológiai rákszűrés alkalmával nem végeznek automatikusan HPV-vizsgálatot. Megismételt ASCUS, P3, illetve LSIL eredményű citológiai vizsgálatot követően javasolt csak a vírus szűrése. (P1-P5 megnevezéssel jelölik a méhnyak elváltozásainak stádiumát.)
A méhnyakrákszűrés rutin vizsgálat, mely során, a nőgyógyász a méhnyakból kis kefe segítségével ún. citológiai mintát vesz, ami minimális kellemetlenséggel jár. Ez kenet formájában eljut egy citológiai laboratóriumba, ahol azt mikroszkóp alatt megvizsgálják, és olyan sejteket keresnek, amelyek rákmegelőző vagy rákos elváltozásra utalhatnak.
Sajnos az eljárás nem tökéletes, és előfordulhatnak olyan esetek, amikor a rákos betegség kialakulása már elkezdődött, azonban a kenetben mégsem látják az elváltozásokat. Ezeket álnegatív eredményeknek nevezzük. Ennek ellenkezője is előfordulhat, hogy kenet alapján tévesen merül fel a rák gyanúja, holott valójában a betegség nincs jelen.
A HPV-vizsgálat jelentősége
A HPV-fertőzés egyidejű vizsgálata segít elkerülni a fenti téves diagnózisokat.
HPV nélkül gyakorlatilag nincs daganat, tehát ha a bizonytalan esetekben (pl. ASCUS, P3) HPV-vizsgálat is történik, melynek eredménye negatív, akkor ki lehet jelenteni, hogy nagy valószínűséggel kizárható a rákmegelőző és rákos elváltozás jelenléte.
Ha bizonytalan esetekben kimutatható a HPV jelenléte, akkor ez egyértelmű figyelmeztetés a betegnek és orvosnak egyaránt, hogy legalább 6 havonta ismételjék meg a vizsgálatot.
Külföldi országok gyakorlatában a citológiai szűréssel egyidőben történik a HPV-szűrés, mely segítségével az álnegatív eredmények szinte teljesen elkerülhetőek.
A citológiai szűrés és a HPV-kimutatás együttes alkalmazásával szinte teljes biztonsággal kimondható a diagnózis!
Vakcina a HPV és a méhnyakrák ellen
A méhnyakrákot okozó 14 HPV-típus közül a két leggyakoribb, a 16-os és 18-as típusok ellen nyújt védelmet a vakcina. Ezen két vírustípus a kialakuló méhnyakrákos megbetegedések 60-70 százalékért felelős.
Az oltás megelőzésre szolgál, a meglévő fertőzést nem gyógyítja és ezen oknál fogva javasolt az oltás előtt a HPV pontos típusát megállapítani az erre alkalmas HPV-teszttel. A jelenlegi ajánlások szerint a védőhatás abban az esetben a leghatékonyabb, ha a szexuális élet megkezdése előtt történik a vakcina beadása. 26 éves kor felett az oltás hatékonyságáról nem áll rendelkezésre elegendő klinikai adat.
A három fázisban beadott vakcina nem nyújt teljes védelmet a méhnyakrák ellen, hiszen minden 3. megbetegedést a két vakcinatípuson kívüli HPV-fertőzés okozza. Éppen ezért az oltást követően ugyanolyan fontos további citológiai, illetve HPV-szűrésre járni.
Mit tegyek?
Mindenképpen rendszeresen járjon szűrésre! Magyarországon a méhnyakszűrés szervezett programon keresztül történik a 25-65 éves korosztály számára, de az orvosok a programtól függetlenül is elvégzik a vizsgálatokat, ha ezt indokoltnak tartják. A nőgyógyászati és a citológiai (mikroszkópos) vizsgálat – a jelenleg érvényes finanszírozási feltételek mellett – minden nő számára ingyenes.
A HPV-kimutatás bizonyos feltételek fennállása esetén szintén ingyenes – a pontos feltételekről érdeklődjön orvosánál –, de bizonyos esetekben térítésköteles.
Saját érdekében kérje orvosától a kiegészítő HPV-vizsgálatot!
Bővebb információkért keresse fel a következő internetes oldalakat (www.hpvteszt.hu, www.genoid.hu, www.liliom.hu) vagy hívja a (06 1) 465 0124-as telefonszámot.