Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet 1920-35 évek óta gyűjtött képzőművészeti gyűjteményéért fél tucat intézmény: kórház, múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia is verseng.
![]() |
Az OPNI nappali foglalkoztatójában külsős képzőművészek irányítása alatt rajzolni, festeni, korongozni, szőni tanulnak a betegek. Műveiket Tárt Kapu Galériájuk házi kiállításain mutatják be. A betegek munkáit az 1920-35 években kezdte gyűjteni Selig Árpád elmeorvos. A Selig-gyűjteményért most megindult a versengés. A Nyírő Gyula Kórház I. Pszichiátriai Osztályának vezető főorvosa, Kassai-Farkas Ákos szerint hozzájuk félig-meddig hazakerülnének a művek, hiszen Selig Árpád 1926-1930 között osztályvezetője, később igazgatója lett a Nyírőnek, ahová magával vitte a kollekciót. Úgy fogalmaz: ha ők lennének az új befogadók, művészetterápiás csoportjuk bővíthetné a kollekciót. Szakszerűen tárolnák a műveket, és ha ők nyernek, az anyagot továbbra is Plesznivy Edit kezeli majd.
A Lipót házi múzeumát a kulturális minisztérium évekkel ezelőtt muzeális gyűjteménnyé nyilvánította, ezért most is csak olyan helyre kerülhet, amely e kategória kritériumrendszerének megfelel. Ahogy az OKM közgyűjteményi főosztályának vezetője, Vígh Annamária mondta: a két legfontosabb szempont a kutathatóság és az állagvédelem. Hangsúlyozta, hogy döntés még nincs, de legtöbb esélye - az eredeti funkciók megőrzése miatt - feltehetően a Nyírő Gyula Kórháznak van.
Az OPNI főigazgatója, Nagy Zoltán tegnap tárgyalt egy jelentkezővel, aki Ferenczi Sándor pszichoanalitikus egykori villájában alapítana múzeumot a mozgalom magyarországi történetének, és oda fogadná be a gyűjteményt. Rajtuk kívül a főváros II. és a XII. kerülete is felajánlott egy-egy villaépületet a kollekciónak. Hogy ki dönt, arra Nagy Zoltán egyelőre nem tudott válaszolni. Molnár Lajos egészségügyi miniszter ugyanis ragaszkodott hozzá, hogy a Selig-kincsek sorsáról személyesen határozzon.