• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

''Gégegörcs'': a reflux betegség ritka szövődménye

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

A "gégegörcsöt" belégzési nehézség, hirtelen jelentkező fulladásérzés, halálfélelem jellemzi.

A „gégegörcs" heveny tüneteket okozó jelenség melyet a hirtelen jelentkező fulladásérzés, belégzési nehézség (húzó jellegű hörgés kíséri), légzés kimaradás, halálfélelem jellemez. Az esetek mintegy 80%-ában a refluxbetegség szövődményeként jelentkezik, 20%-ban egyéb kórállapotokhoz kapcsolódik, illetve különböző beavatkozások szövődményeként jelentkezik. Okozhatják gégészeti fertőzések, illetve jelentkezhet mandulaműtét vagy más gégészeti beavatkozásokat követően. Részjelensége lehet bizonyos ideggyógyászati kórképeknek, mint pl. az epilepszia vagy a tetanusz. Előfordulhat altatást követően a légcsőbe helyezett tubus eltávolításakor. Okozhatja anyagcserezavar/betegség is, mint a kálcium-szint jelentős csökkenése. Leírták kontrasztanyag adását követő allergiás reakció részeként, illetve vérátömlesztést követően is. Leírtak súlyos gerinc-meszesedéshez kapcsolódó, idős betegen jelentkező esetet is, melynek a műtéti megoldását követően a tünetek megszűntek.

A reflux betegséghez kapcsolódó gégegörcs az esetek döntő többségében éjszaka jelentkezik. A beteg álmából riad fel az ijesztő tünetekre. Ritkábban nappal jelentkezik, de akkor is reflux-eseményekhez kapcsolódóan. Az egyik kiváltó ok lehet a gégéig feljutó savas gyomortartalom, mely közvetlenül okozza a gége izmainak görcsös összehúzódását. Ez reflexesen légzéskimaradást is okozhat. A másik kialakulási mód a bolygóidegen keresztül érvényesülő reflex. Ennek lényege, hogy a nyelőcső alsó harmadában jutó (visszafolyó) savas tartalom az ott levő idegvégződéseket (receptorokat) ingerli, melyek ezt az agyba közvetítik. A onnan érkező reflexes válasz hatására a tüdőben lévő hörgők és a gége izmainak görcse alakul ki, asztmás és/vagy gégegörcsre jellemző tüneteket okozva.

Mit tehetünk ha ilyen tüneteket észlelünk?
Függőleges helyzetbe kell helyezkednünk és néhány korty vizet kell fogyasztanunk, így esetleg oldhatjuk a görcsöt. Ha ez nem segít, azonnal orvoshoz kell fordulni. Természetesen az oki megoldás a reflux betegség megfelelő kezelése. A modern savtermelés szabályozó gyógyszerek (protonpumpa-gátlók) igen hatékonyak, hatásukra a rosszullétek fokozatosan elmaradnak. Mivel szövődményes reflux betegségről van szó, az első három hónapban dupla dózisban kell alkalmazni a gyógyszert, majd az adagot fokozatosan kell csökkenteni. Az éjszakai dominanciájú eseteknél a normál dózis elérésekor, az adag kettéosztható, ha az egyszeri reggeli adás nem sikeres.

Az egyéb ok kapcsán kialakult esetek megoldása a kiváltó ok vagy az alapbetegség kezelése/rendezése. Heveny roham esetén lélegeztetésre is szükség lehet.