• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szegények hamarabb halnak

Hírek Forrás: Scrip

Ausztrália polgárainak egészségi állapotát egy friss jelentés szerint a legnagyobb mértékben életmódbeli tényezők rontják.

2006-os és korábbi adatok alapján térképezi fel az utóbbi két évtizedben lezajlott ausztráliai egészség-helyzet változásait. A beszámoló készítői megállapították, hogy 2004-2005-ben a gyermek- és fiatalkorúak csaknem egyharmada és 7,4 millió felnőtt volt túlsúlyos. Kiderült, hogy 1986 óta megkétszereződött a cukorbetegek száma.

Az ausztrál egészségügyi és szociális intézet igazgatója, Dr. Penny Allbon rámutatott: a diabéteszhez hasonló betegségek nagyon határozottan összefüggést mutatnak bizonyos életmód-tényezőkkel, és mindenkit az ártalmas tényezők – dohányzás, helytelen táplálkozás, mozgáshiány – kiküszöbölésére szólított fel.

„A leglátványosabb eredményt" – hangsúlyozta –, „a dohányzás mérséklésével, a magas vérnyomás csökkentésével, a túlsúly és ez elhízás visszaszorításával, több mozgással, valamint a túlzott alkoholfogyasztás mérséklésével lehetne elérni." Hozzátette: a mértéktelen alkoholfogyasztás társadalmi hatását – tudniillik az egészségügyi költségeket és a termelés-kiesés okozta veszteségeket – 2004-2005-ben 10,8 milliárd ausztrál dollárra becsülték.

A jelentés szerint jelentősen befolyásolják az ausztrálok egészségügyi állapotát bizonyos szociális tényezők is – különösen a hátrányos helyzetűekét, az őslakosokét és a mezőgazdasági területeken élőkét. Mindezen csoportok életkilátásai rosszabbak, nagyobb számú egészségkárosító tényező fejti ki rájuk hatását, és kisebb mértékben élnek a szervezett betegség-prevenció nyújtotta lehetőségekkel.

A kontinensnyi méretű országban a egészségügyi helyzet legnagyobb arányú javulását az jelentette, hogy mostanra a gyerekek 90 százalékát két éves korára az összes megelőzhető gyerekbetegség ellen beoltják, és naponta újabb kétezret immunizálnak triplex oltóanyaggal diftéria, tetanusz és gyermekbénulás ellen.

Javultak a rák- és szívbetegek túlélési esélyei, a gyerekek és fiatal felnőttek körében kevésbé gyakori az asztma, és Ausztráliában a világon a legkisebb a dohányosok aránya. Az itteniek 85 százaléka legalább évente egyszer orvoshoz megy.