A szerek többségét nem tesztelik a páciensek azon csoportjánál, akik azután szedik.
A szívelégtelenség túlnyomó részben 65 év fölöttieknél fordul elő, ám éppen ezt a korosztályt zárják ki számos, e betegségre vonatkozó klinikai tanulmányból. Ez azt jelenti, hogy az állapot kezelésére kifejlesztett szerek többségét nem tesztelik a páciensek azon csoportjánál, akik azután szedik.
Az Archives of Internal Medicine című szakfolyóiratban kedden ismertetett tanulmányhoz 251, szívelégtelenségre vonatkozó klinikai próbát tekintettek át az olaszországi perugiai orvosi egyetem kutatói Antonio Cherubini vezetésével. Kiderült, hogy a klinikai tesztek 43 százalékánál megfelelő indoklás nélkül zárták ki az idősebbeket a résztvevők közül.
Számos olyan kipróbálás is volt, amelyekből indirekt módon zárták ki az idősebbeket, például úgy, hogy nem vontak be olyanokat, akik egynél több gyógyszert szedtek már. Az Egyesült Államokban a hatvan év fölöttiek 75 százaléka szed egynél több gyógyszert, így ők valamennyien kiesnének a kiválasztási körből.
Az idősebb páciensek kihagyása a klinikai próbákból komoly következményekkel járhat. A betegség tüneteit és egy adott gyógyszerre adott választ jelentősen befolyásolhatja, hogy milyen más szereket szed valaki. A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy több olyan klinikai próbára lenne szükség, melybe idősebb pácienseket vonnak be. Az időseknek sok fennálló problémája van, ezért számukra külön meg kell tervezni a tesztelést. "A tudománynak kell alkalmazkodnia hozzájuk" - emelte ki Cherubini.