• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Agykutatás: be kellene tiltani a fejelést?

Hírek Forrás: MTI

A focilabdába fejelés hatással van a futballjátékosok agyi funkcióira és memóriájára.

Skót tudósok kutatásai szerint apró, de jelentős változás következik be a játékosok agyában, miután húszszor a labdába fejelnek, memóriateljesítményük 41-67 százalékkal csökken, a hatás a fejelés után 24 óráig megfigyelhető. Az olyan klinikai sérüléseket, mint az agyrázkódás, már korábban is vizsgálták, de ez volt az első alkalom, hogy az agyban megfigyelhető változásokat olyanok esetében kutatták, akik naponta ki vannak téve ilyen ütközéseknek. A Stirlingi Egyetem kutatói eredményeiket az Ebiomedicine online folyóiratban mutatták be.

A labdát géppel lőtték ki a kutatók úgy, hogy megfelelően szimulálja a sarokrúgás erejét és sebességét, és arra kértek egy csapat focistát, hogy fejeljenek a labdába húszszor. A játékosok agyi funkcióit a gyakorlatok előtt és után is tesztelték - írja a BBC News.

Magdalena Ietswaart idegkutató elmondta, hogy vizsgálatuk során olyan gyakorlatot használtak, amely minden amatőr és profi csapat számára ismert. Azt találták, hogy a fejelés negatív hatása azonnal megmutatkozott az agyban, és a memóriateszteken is jelentősen csökkent a résztvevők teljesítménye.

"Bár a változások ideiglenesek voltak, úgy véljük, jelentős hatással vannak az agy egészségére, kiváltképpen, ha ismételten történnek, mint ahogyan ez a fejelésnél meg is valósul. Tekintve, hogy a világon rengetegen űzik ezt a sportot, fontos, hogy tisztában legyenek azzal, mi történik az agyukban és milyen hosszú távú következményei lehetnek" - mondta az idegkutató.

A szakértők szerint tovább kell vizsgálni, hogy az agyi elváltozásoknak hosszú távú hatásuk is lehet-e az agy egészségére. Májusban az angol labdarúgó szövetség bejelentette, hogy tanulmányban tárják fel a futball és az agyi betegségek közötti lehetséges összefüggéseket.

A bejelentést megelőzte a 2002-ben agyi trauma következtében elhunyt brit csatár, Jeff Astle családjának kampánya. A halottkémi vizsgálat Astle halálának okát foglalkozás körében szerzett betegségnek nevezte, utalva arra, hogy a férfi rendszeresen fejelt bőr labdákba. Gordon Smith, a skót labdarúgó szövetség egykori elnöke szerint Skóciának meg kellene fontolnia, hogy követve az amerikai példát megtiltsa a fiatal sportolók fejelését.