Pusztai Erzsébet: meggondolatlanság, bizonytalanság és romló egészségügyi ellátás.
![]() |
"A változtatások a betegellátás szinte valamennyi területén egyszerre zajlanak, a hibásan megfogalmazott, gyakran nem egyértelmű szabályok megismerésére pedig egyszerűen nincs elegendő idő" - fűzte hozzá. Példaként említette a vizitdíjjal, a beutalási renddel, a sürgősségi ellátással kapcsolatos bizonytalanságot és az ebből eredő, a nyilvánosság előtt is ismertté vált eseteket.
"Ez nehezíti az orvosok helyzetét, feszültséget teremt az orvos és a beteg között, rontja a betegellátás színvonalát" - jelentette ki.
Pusztai Erzsébet szerint alapvető baj, hogy az egészségügy szerkezetének átalakítása nem alulról felfelé történik. A reform a kórházi ellátás átalakításával kezdődött, miközben nem erősítették meg a háziorvosi ellátást és a járóbeteg szakellátást, nem teremtették meg az egynapos sebészeti ellátás feltételeit, nem erősítették meg a szociális ellátást.
"Ráadásul az új szerkezet kialakítását nem előzte meg az egészségügyi dolgozók létszámának és helyzetének felmérése, ez csak most, az átalakítások közepette folyik" - mutatott rá.
Pusztai Erzsébet átgondolatlannak tartja a rehabilitációs ágyak számának megtervezését, szavai szerint ugyanis nincs szükség annyi rehabilitációs osztályra, mint amennyi a tervekben szerepel, de nincs is annyi a rehabilitáció területén képzett szakember mint amennyivel ezek az osztályok működhetnének.
Hangsúlyozta: az MDF azonnali lépéseket sürget. Javasolják, hogy a minisztérium alakítson ki közvetlen és azonnali orvostájékoztató rendszert, és közérthető módon tájékoztassa az orvosokat a jogszabályi változásokról, a homályosan megfogalmazott jogszabályok értelmezési zavarai miatt pedig ne az orvosokat büntesse.
Pusztai Erzsébet szerint sürgősen szükség lenne a járóbeteg-szakellátó helyek számának bővítésére, az egynapos sebészeti ellátás lehetőségeinek kiszélesítésére, progresszív betegellátás esetén pedig a volumen korlátozásának teljes eltörlésére.