A statisztika szerint minden 100 lányszületésre 105 fiúszületés esik, azonban Japánban és az Egyesült Államokban azt tapasztalták, hogy 1970 óta megbomlott ez a természetes egyensúly.
![]() |
Dr. Devra Lee Davis, a pittsburghi egyetem professzora szerint csökkent a tesztoszteronszint és a spermaszám. Davis és kollégái szerint a környezetszennyezés befolyásolhatja a férfi nemet meghatározó Y kromoszómát hordozó spermák életképességét, illetve a fiúmagzatok életképességét. Davis azt tanácsolja, hogy az emberek száműzzék a potenciális mérgező anyagokat a háztartásukból.
Szöllősi János, a Szegedi Tudományegyetem professzora elmondta, hogy az egyes ártalmas környezeti hatások közül szelektíven csak az Y kromoszómát hordozó spermiumokat érintené hátrányosan, elegendő információval és bizonyítékkal nem rendelkeznek. A statisztikai megfigyeléseknek és a nemek arányának megváltozásának mindenképpen figyelemfelkeltőnek kell lenniük, de az összefüggések egzakt bizonyítására kísérletek sokaságára van szükség - figyelmeztet a szegedi professzor.
A Központi Statisztikai Hivataltól kapott információk szerint Magyarországon is több fiú születik, mint lány, de a többlet nem változott jelentősen. 1919-től kezdve a legtöbb fiú, 108/101, 1949-ben, illetve 1957-ben született. 1981 volt a mélypont, ám a következő évben, 1982-ben 106,2 fiú jutott 100 lányra. 2005-ben ez az érték 106,7 volt.