• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Borsod megye tüdőgyógyászati ellátása a reform után

Hírek Forrás: MTI

Ha az ágyszámok elosztása nem változik meg, a miskolci Szent Ferenc Kórház szinte csak a borsodi megyeszékhely tüdőbetegeit lesz képes fogadni.

A Szent Ferenc Kórház
A megye többi betegének ellátását pedig az edelényi Koch Róbert Kórháznak kellene felvállalnia - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Kása Miklós, a Szent Ferenc Kórház igazgatója.

A tüdőgyógyászati ellátás április elejétől komoly gondokkal küzd a Szent Ferenc ellátási területén - részletezte az igazgató, hozzáfűzve, hogy eddig megpróbálták megoldani a kialakult helyzetet, ám a közelgő hosszú hétvége miatt már csütörtökön az ÁNTSZ intézkedését kérték, mert nincs elég aktív ágy a kórházban.
Az aktív ellátás ráadásul csak június végéig van a Szent Ferenc Kórházban, hiszen pulmonológiai kezelésekre az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem velük, hanem a szintén miskolci Semmelweis Kórházzal kötött szerződést.

Panaszukat, amely szerint az OEP jogellenesen járt el ebben az esetben, már továbbították a szaktárcához, ám válasz még mindig nem érkezett - tette hozzá.

Kása Miklós közölte: az ÁNTSZ hozzájárult ahhoz, hogy a négynapos munkaszünet idejére, ha szükséges, akár a rehabilitációs ágyakba vegyék fel a betegeket, hiszen az ellátás személyi és tárgyi feltételei adottak.

Jáger Margit, a tüdőgyógyászat osztályvezető főorvosa elmondta: az ötven aktív ágyon folymatos a betegellátás, áprilisban 10-12 nap alatt szinte teljesen megtelt a részleg. Telítettségük és kihasználtságuk 110 százalékos.

Úgy fogalmazott, hogy próbálták "felpörgetni" a diagnosztikát, a kivizsgálás idejét, de egy tüdőbeteget nem lehet öt-hat nap alatt meggyógyítani - fejtette ki véleményét. Közölte, hogy az átlagos ápolási idő, amit a beteg eltölt az osztályon, mindösszesen 5,9 nap, ami szakmailag elfogadhatatlan. "Erről a szituációról sem a betegek, sem az orvosok nem tehetnek" - mondta, így szerinte csak az önkormányzatok megegyezésével lehet korrigálni a területi hiányosságokat.

Míg a miskolci Szent Ferenc Kórház 460 ezer lakosról gondoskodik 50 aktív ágyon, addig az edelényi Koch Róbert Kórház 135 ágyához mindösszesen 300 ezer lakos tartozik, így arányaiban négyszer annyi ágy jut a betegeknek Edelényben, mint Miskolcon.

Nagy Kálmán fideszes országgyűlési képviselő annak a véleményének adott hangot, hogy az országban körülbelül 40 olyan kórház van, amely kért, illetve kapott engedélyt bizonyos betegellátási feladatokhoz, ám nem rendelkeznek a szükséges feltételekkel. Miskolcon pedig olyan városi kórházak veszik át a pulmonológiai, illetve a reumatológiai területet, amelyek óriási adóssághalmazzal rendelkeznek.

Szerinte csak az a jó megoldás, ha ezek a szakellátások a Szent Ferenc Kórháznál maradnak. "Az egészségügyben a szaktudásnak és a felkészültségnek kellene döntenie, és nem a politikának" - mondta.