A jelenlegi járvány a szokásosnál később kezdődött, és terjedési iránya sem egyértelmű.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint az elsőként érintett országok a járvány csúcsához közelednek. Európában továbbra is az influenza A(H3) vírus a meghatározó - közölte Facebook-oldalán az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
A 7. héten tizenegy országból jelentették az influenza földrajzi terjedését: Magyarország mellett a szomszédos Ausztriából és Szlovéniából, továbbá Belgiumból, Észtországból, Franciaországból, Görögországból, Olaszországból, Norvégiából, Portugáliából valamint Spanyolországból.
A február 13. és 19. közé eső időszakban az influenza aktivitása tizenkilenc európai országban növekvő tendenciát mutatott, míg Bulgária, Málta és Olaszország két egymást követő héten is csökkenő trendről adott jelentést, így feltételezhető, hogy ezek az országok már túljutottak az influenzajárvány csúcsán.
A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok által beküldött légúti minták 49,5 százalékában mutatták ki az influenzavírust. A bizonyítottan influenza okozta megbetegedések közel 96 százalékáért az influenza A vírus volt felelős, a többi esetben az influenza B vírus kóroki szerepét igazolták.
Az idei szezonban terjedő influenza A(H3) és B vírusok a genetikai, illetve antigénszerkezeti tulajdonságaikat tekintve egyre inkább különböznek a 2011/12-es szezonális influenza elleni védőoltásban található törzsektől, így a WHO a következő szezonra már más összetételű vakcinára tett javaslatot.
Az ECDC heti influenzajelentése az egyes országokban működő figyelőszolgálatok adatait összesíti. A figyelőszolgálatok adatai általában háziorvosok jelentésein alapulnak, akik a népesség legalább 1-5 százalékát lefedik. A hálózatban az Európai Unió, illetve az Európai Gazdasági Térség minden tagállama részt vesz (kivéve Liechtensteint). Az orvosok az influenzaszerű tünetekkel, vagy akut légúti fertőzéssel hozzájuk forduló betegek számáról szolgáltatnak adatot a nemzeti központoknak. Ezek az adatok kerülnek az Európai Figyelőszolgálati Rendszerben összesítésre. Ezen felül a tagországok az intenzitásról, a földrajzi kiterjedésről, az emelkedő vagy csökkenő tendenciájú aktivitásról is jelentést adnak.