Sikeres projektévet zárt az eHEALTH8 konzorcium a jövő távegészségügyi rendszerének kutatás-fejlesztésében.
Az eHEALTH8 konzorcium elsődleges célja egy, az orvos-szakma által támogatott, a műszaki innovációs lehetőségek és irányok és a nemzetközi tapasztalatok alapján kidolgozott protokollok alapján működő táv-egészségügyi rendszer prototípusának létrehozása. A munka ennek jegyében az orvos-szakma és a műszaki szakma együttműködésének megteremtésével kezdődött. Orvos-szakmai oldalról megtörtént a szakmai területek behatárolása és a protokollokat kidolgozó, a Semmelweis Egyetem klinikusait és professzorait tömörítő munkacsoport léthozása.
Az Answare Kft., a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány, a HUMANsoft Kft., a Semmelweis Egyetem és a Thormed Kutató-Fejlesztő, Orvosi Műszergyártó Kft. együttműködésével létrejött konzorcium első projektévének eredményeképpen elkészült a protokoll reprezentációs keretrendszer leírás. A keretrendszer leírása az egészségügyi szakmai protokoll gépi előállításának az eHEALTH8 projektben kifejlesztett módszerét írja le, a szöveges protokolltól indulva, a folyamatokra bontott szemi-strukturált leíráson át, a futtatható gépi verzióig - számoltak be róla a részt vevők.
A konzorcium iránymutatása, a műszaki lehetőségek és újítási irányok, valamint a nemzetközi alkalmazási tapasztalatok figyelembevételével az első projektévben megalkották a telemedicina eljárásokat is használó orvos-szakmai protokollokat a következő szakmai területeken:
- Vascularia
- Neurologia
- Pulmonologia,
- Nőgyógyászat
- Sürgősségi ellátás
A protokollokat, a mérőeszköz gyártó tagok által tervezett, fejlesztett és bemutatott innovatív eszközöket ill. azok által támogatott mérési módszereket is felhasználva alkották meg a konzorcium klinikus tagjai.
Az eHEALTH8 konzorcium arra az álláspontra jutott, hogy a telemedicinával támogatott betegellátásnak a korábban elfogadott szakmai protokollokra kell támaszkodnia. Ez ad garanciát arra, hogy ez az új típusú betegellátás a bizonyítékokon alapuló betegellátás része legyen, attól csak abban különbözzön, hogy eredményesebb és költséghatékonyabb lesz, valamint a beteg számára életminőség javulást hoz.
A konzorcium által kidolgozott protokollok egy eredményesebb és
költséghatékonyabb betegellátás alapjait rakják le. A kutatás második évében folytatódik a rendszer fejlesztése valamint azoknak az intelligens eszközöknek az illesztése, melyek segítségével a folyamatok a 3. évben gyakorlatban is kipróbálhatóvá válnak.
Az eHEALTH8 egészségügy és informatika kutatás-fejlesztési projektje 2008 szeptemberében indult, három éves kutatás-fejlesztési projekt célja egy táv-egészségügyi szolgáltatási rendszer informatikai és orvos-szakmai alapjainak, valamint működő prototípusának létrehozása. A projekt talán legjelentősebb újdonság tartalmát hazai és nemzetközi téren is a téma komplex megközelítése adja. A cél ugyanis nem csak „egy" telemedicina rendszer prototípusának létrehozása, hanem egy olyan telemedicina szabvány-, eszköz- és folyamat rendszer (platform), amely szabványos orvos-szakmai protokoll reprezentációján és mobilitást célzó eszközrendszerén keresztül egy jól teríthető, szerteágazóan (több orvos szakmában, gyógyszeriparban és az egészségügy fogyasztói piacán is) alkalmazható, rugalmas megoldást kínál. Az Answare Kft. vezetésével létrehozott konzorcium munkájának eredményeként olyan módszerek és megoldások jöhetnek létre, amelyek az egészségügyi szolgáltatási rendszer racionalizálását, differenciálhatóságát és hatékonyságnövelését is lehetővé teszik.
A projekt során kifejlesztett eszközrendszer, a HEFOP 4.4 program keretein belül létrehozott Intézményközi Informatikai Rendszer regionális önálló egységeként is működőképes lehet, mely így azonnal 39 egészségügyi intézmény számára biztosíthat telemedicina (telehomecare-telemonitoring-telerehabilitation) szolgáltatásokat.