• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Eszközzel támogatott együttműködés

Hírek Forrás: Weborvos

Kapszulaendoszkópos rendszert adományozott az alapítvány az együttműködő öt hazai gyermek-gasztroenterológiai Centrumnak.

A Gyermekrák Alapítvány elnöke ma délelőtt adta át a Heim Pál Gyermekkórházban az öt gyermek-gasztroenterológiai centrum vezetőinek az újonnan vásárolt kapszula endoszkópos rendszert - tudatta közleményben a civil szervezet. A Gyermekrák Alapítványhoz rendkívüli támogatási kérelem érkezett, melyben hazánk öt gyermek-gasztroenterológiai centruma (Heim Pál Gyermekkórház, SOTE I.sz. Gyermekklinika, DOTE Gyermekklinika, Pécs Gyermekklinika és Szeged Gyermekklinika) kér segítséget.

A gyermekeknél előforduló emésztőrendszeri daganatmegelőző és daganatos megbetegedések korai felismerése, kezelése, nyomon követése mindig nagy feladatot és körültekintést igényelt. Az endoszkópos vizsgálatokat gyermekkorban többnyire csak altatásban tudják elvégezni, de a vékonybél nagyobbik része a kétirányú endoszkópos vizsgálatokkal sem elérhető, így nem teljesen felderíthető a betegség pontos helye.


A legújabb diagnosztikai módszerek közül Nyugat-Európában már elérhető technikai eljárás gyermekek számára is a kapszula endoszkópia, mely a korábbi vizsgálatokkal nem elérhető területekről is rendkívül hasznos vizuális képet nyújt. A jó képminőség jelentősen segíti a diagnózis felállítását, a gyermekeket nem kell kitenni az altatás kockázatának és nem utolsó sorban a gyermekek a vizsgálat közben szabadon mozoghatnak, ezáltal könnyebben viselik a beavatkozást. Nem elhanyagolható, hogy az eszköz egyszer használatos, kíméletes módszer, mint diagnosztika és egyben utánkövetési célra.


Az OEP finanszírozásának hiánya és a vizsgálatok magas költsége miatt a gyermekek számára gyakorlatilag hazánkban még nem hozzáférhető ez a kapszula endoszkópos rendszer, pedig a gyermekek nehezen kivizsgálható vékonybél daganatos megbetegedéseiben nagy szükség van ilyen diagnosztikai vizsgálatokra.

A gyorsabb diagnózis elérése érdekében az országos centrumok szakmai vezetőinek összefogása példaértékű. Ehhez nyújtott hatalmas segítséget a Gyermekrák Alapítvány oly módon, hogy megvásárolta tizenegymillió forint értékben, és az öt centrum rendelkezésére bocsájtotta ezt az eddig elérhetetlen kapszula endoszkópos rendszert, amivel az emésztőrendszeri daganatos betegségekben szenvedő gyermekeket az ország minden területén kíméletesen tudják vizsgálni - áll a közleményben.