• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ezrek kínálják szerveiket eladásra Ukrajnában

Hírek Forrás: MTI

Jó pénzért hajlandók megválni bármelyik, a továbbélés szempontjából nélkülözhető szervüktől.

Az adásvételre szakosodott ukrán internetes oldalak csak úgy hemzsegnek a szerveiket eladásra kínáló, magukat egészségesnek mondó emberek hirdetéseitől. Közöttük vannak olyan hirdetők, akik jó pénzért hajlandók megválni bármelyik, a továbbélés szempontjából nélkülözhető szervüktől - írta csütörtökön a kijevi Szegodnya című napilap az ukrán élődonoros szervfeketepiacot feltérképező cikkében.


Az orosz nyelven megjelenő újság szerint a szerveiket áruba bocsátó ukránok általában pénzhiányban szenvednek, testrészeik eladásától nem ritkán hiteltörlesztési gondjaik megoldását remélik.
Az ukrán szervpiacon egy vese ára - a donor korától és egészségi állapotától függően - 20 ezer és 100 ezer euró között ingadozik, míg az átültetésre felajánlott májrészekért tulajdonosaik 13-16 ezer eurót kérnek. Csontvelőhöz sem lehet olcsóbban hozzájutni, a potenciális donorok 10-20 ezer euróért kínálják, ugyanakkor a szaruhártya alig több mint háromezer eurót taksál.


Az új gyógyszerek klinikai tesztjében való részvétel ára jóval szerényebb, az önkéntes kísérleti alanyok átlagosan ezer euróval számolhatnak, ugyanakkor a béranyaságra vállalkozók szolgáltatását a piac 20 ezer euróra taksálja. Spermájukat a férfiak az állami egészségügyi intézményeknek 15 euró körüli áron adhatják el, de egyes magánklinikák hajlandók akár 60 eurót is leperkálni érte.


Ukrajnában egyébként a törvény tiltja a szervkereskedelmet. A szervét eladó személy bűncselekményt követ el, amiért hét évig terjedő szabadságvesztés szabható ki rá. A törvény szigorát eddig egy esetben alkalmazták, amikor egy kijevi nőt négy év börtönbüntetésre ítélt a bíróság, mert interneten keresett vevőt fia egyik veséjére 225 ezer hrivnyáért (kb. hétmillió Ft).
Viszont az ukrán törvények nem tiltják a klinikai kísérletekben való részvételt. Feltételezések szerint jelenleg néhány százra tehető azoknak az ukránoknak a száma, akik pénzért ilyen vizsgálatoknak vetik alá magukat.