A javaslatot az egészségügyi bizottság ülésén leszavazták ugyan, de a miniszter válaszára még várnak.
![]() |
Az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere szerint senki nem gondolhatja komolyan, hogy több milliárd forintos éves költségvetésű intézmények működtetési szerződéseit ilyen "kutyafuttában", "diktátumszerűen", és "zsarolással, fenyegetéssel tetézve össze lehet hozni".
Mikola István hozzátette: a határidő kitolására tett javaslatát az egészségügyi bizottság délelőtti ülésén leszavazták ugyan a kormánypárti képviselők, de délután Molnár Lajos egészségügyi miniszterrel folytat megbeszélést, amelyen megismétli. Mint mondta: kemény beszélgetésre számít Molnár Lajossal, aki hétfőn a parlamentben egy interpellációra adott válaszában hívta meg a minisztériumba.
A fideszes politikus visszautasította azokat a "fenyegetéseket", hogy rosszul járnak azok a kórházak, amelyek nem írják alá a szerződést.
Hangsúlyozta: még mindig nem küldték el a szerződéseket, ezért nincs mit aláírni, nincs kivel és nincs miről tárgyalni. Hozzátette: soha nem beszéltek arról, hogy nem írják alá a szerződéseket, hanem azt mondták, tárgyalni kívánnak a kérdésről.
Ódor Ferenc, a Borsod megyei közgyűlés fideszes elnöke, a Megyei Önkormányzatok Szövetségének vezetője a sajtótájékoztatón méltatlannak nevezte, hogy csupán néhány nappal a határidő lejárta előtt akarják elküldeni a kórházaknak a szerződéseket. Az ellenzéki politikus azt kérte, hogy ne diktátumokat küldjenek, és ne zsarolják a kórházigazgatókat azzal, mi lesz, ha nem írják alá a szerződéseket. Úgy vélte: még nem késő, hogy a kormányzat meggondolja magát és időt adjon a tárgyalásokra.
Mikola István kérdésre válaszolva reagált arra, hogy a miniszter közlése szerint a múlt héten 150 kórház vezetőjével tárgyalt, elmondta az adatokat, ezért a kórházvezetőknek tudniuk kell, mi áll a szerződésben, amelyek postázása már elkezdődött. A fideszes politikus azt mondta: a múlt heti találkozón nem derült ki, hogyan alakulnak a volumenkorlátok, a kórházi vezetők nem tudják, miként történik meg a gyakorlatban a szerkezetátalakítás, és mi lesz a normatív finanszírozással.
A Fidesz szakpolitikusa úgy vélte, óriási gond van az ÁNTSZ működési engedélyek kiadásával is, mert a tisztiorvosi szolgálat szakemberei nem tudják, mire adják ki az engedélyt, hiszen csak régi struktúra van, új még nincs.