A túlsúlyos betegeket nem bírja el a műtőasztal, a tolókocsi és a mentők sem.
Mint a BBC News internetes honlapon olvasható, ezen a téren is alkalmazkodni kellett ahhoz, hogy az ötödik kontinensen becslések szerint a férfiak 67, és a 25 évesnél idősebb nők több mint 50 százaléka túlsúlyos, vagy elhízott.
Olyan sok ausztrálnak van már "XXL-es" csípőkörfogata, hogy a mentőknek "nehézsúlyú" hordágyakat kell alkalmazniuk, amelyek teherbíró képessége 220 kilogramm.
Az ország legnépesebb szövetségi államában, Új-Dél-Walesben az egészségügyi hatóságok szerint a jövőben a jelenleginél is több extra méretű és teherbíró képességű mentő- és betegszállító autóra lesz szükség.
Néhány évvel ezelőtt már rendszeresítettek túlméretes tolószékeket és a forgalomba állítottak olyan mentőautókat, amelyeken hidraulikus emelő szerkezet működik.
Műtétek XXL-es pácienseken
Elhízott emberek számára speciális műtőasztalokat kínálnak német szakemberek.
A túlsúlyos páciensek egyre több gondot okoznak a klinikákon, hiányoznak a stabil műtőasztalok és a megfelelő hosszúságú műszerek a műtétekhez. A Die Welt című német napilap online kiadása szerint 160 kiló felett kezdődnek az igazi problémák, a sebészek kénytelenek azt ajánlani a betegnek, hogy előbb fogyjon le, csak utána lehet megműteni.
A kölni egyetemi klinika akkor fedezte fel a piac speciális hiányát, amikor egy 190 kilós férfit képtelenek voltak megoperálni, mert nem tudtak egy erős műtőasztalt szerezni, így a férfinak 5 nap után távoznia kellett a klinikáról azzal, hogy 60 kilót le kell adnia.
Erwin Lohmer, a klinika menedzsere, kolleganőjével Viola Ulbrich-al együtt elindította az XXL méretű páciensek számára kínált operációs projektet. Beszereztek egy különleges teherbírású asztalt,megfelelő szélességű és hosszúságú rögzítőkkel, kábelekkel és igen nagyméretű ruhákkal. Speciális, nagyméretű műszereket vásároltak, a sebészeket pedig előre értesítették az extra súlyú páciensek érkezéséről. Javítottak a kommunikáción, vagyis már a betegfelvételtől kezdve külön kezelik a szupernehézsúlyúakat.
Az eljárás menedzsment díjat kapott, arról nem is beszélve, hogy a klinika, miután hiányt pótolt, több díjat kap a egészségügyi pénztáraktól. "Az XXL-es pácienseknél minden tovább tart. Önmagában az is, hogy megtaláljuk, amit keresünk" - mondta Andres Schulz sebészprofesszor.
A szupernehézsúly minden tekintetben drágítja a kórházi ellátást, hosszabb a gyógyulási idő, nehezebben gyógyulnak a sebek, és mindez külön költséggel jár - idézi a szakembereket a Die Welt című lap online cikke.