• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Francia ötlet gyógyszertámogatás megvonására

Hírek Forrás: MTI

A javaslatról a francia állami egészségpénztár vezetője nyilatkozott.

A francia társadalombiztosítási hiány lefaragására a hosszan tartó betegségben szenvedők minden gyógyszerre kiterjedő 100 százalékos támogatásának megszüntetését, és a betegeknek a kezelésük költségéhez való részleges hozzájárulását javasolta az állami egészségpénztár vezetője, a Les Échos című gazdasági napilapban kedden megjelent nyilatkozatában.

Franciaországban jelenleg 8 millióan szenvednek úgynevezett hosszan tartó betegségben (30 betegség tartozik ebbe a kategóriába a ráktól, a cukorbetegségen és az AIDS-en át az Alzheimer-kórig), melynek kezelésére felírt gyógyszerekre a betegek 100 százalékos támogatást kapnak az állami egészségpénztártól, és a betegséghez kapcsolódó minden kezelést és terápiát is ingyen vehetnek igénybe, de az 1 eurós vizitdíjat a többi beteghez hasonlóan nekik is ki kell fizetniük.

A 100 százalékos támogatást a háziorvos javaslatára ítéli meg az állami egészségpénztár általában egyszerre tíz évre. Ezen támogatás jelenti a francia társadalombiztosítás kiadásainak kétharmadát, a támogatottak száma évente négy százalékkal növekszik.

A francia társadalombiztosítás deficitje idén várhatóan 8,9 milliárd euró lesz, amelyből csak az egészségbiztosító által termelt hiány 4,1 milliárd. Frédéric van Roekeghem, az egészségpénztár vezetője szerint azonban már jövőre 3 milliárd eurót lehetne megtakarítani, és 2011-re teljesen egyensúlyba lehetne hozni a társadalombiztosítási kasszát, amennyiben a hosszan tartó betegségben szenvedők gyógyszerköltségeiből az állam csak a kifejezetten a betegség kezelésére szolgáló gyógyszereket támogatná, de az úgynevezett közérzetjavító, életminőséget javító kiegészítők (például kemoterápiás kezelést kapó betegeknél a hányáscsillapító szerek) esetén a 100 százalék helyett csak a többi betegnek is járó 35 százalékot vállalna át.

A fennmaradó 65 százalékot az állam áthárítaná az egyéb egészségügyi kiadások önrészét is fedező kiegészítő, jelentős részben magánbiztosítókra. Ilyennel a franciák 90 százaléka rendelkezik. A többiek viszont saját zsebből lesznek kénytelenek fizetni a kezelésük harmadát jelentő közérzetjavítók költségeinek önrészét.

Eric Woerth költségvetési miniszter jelezte: egyelőre a kormány nem támogatja a javaslatot, de célja 2011-re egyensúlyba hozni a társadalombiztosítás kiadásait, ezért csütörtökön a szociális partnerek elé bocsátja az egészségpénztár javaslatát megvitatásra.