• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Genomikai laboratóriumok nyíltak Budapesten

Hírek Forrás: Origo

Újabb lehetőség nyílt arra Magyarországon is, hogy az orvosok a klinikai tapasztalatok alapján kérjenek genomikai vizsgálatokat.

Az "új genetika", az úgynevezett genomika módszereivel egyszerre tudják vizsgálni akár az összes emberi gén működését. A genomikai alapkutatási eredmények hihetetlenül gyorsan és várhatóan egyre intenzívebben kerülnek be az orvosi gyakorlatba, és a jövő egyik legnagyobb ígéretének tartott személyre szabott gyógyászat felé vezetnek. Különösen örömteli, hogy a genomikai kutatások tekintetében Magyarországon nem tapasztalható nagy lemaradás a fejlett országokhoz képest, mivel kiváló eredményeket érnek el szakembereink. Az egyik legújabb örvendetes fejlemény, hogy kitűnően felszerelt genomikai laboratóriumok nyíltak meg szerdán a Semmelweis Egyetemen – adta hírül az Origo Egészség rovata.

 
Az újonnan átadott laboratóriumok egyike a génkifejeződés vizsgálatára (Semmelweis/Agilent Központi Microarray Laboratórium) a másik pedig az örökölt genetikai mintázat vizsgálatára alkalmas (Richter/Semmelweis Központi Genotipizáló (SNP) Laboratórium). Mindkét laboratórium nyitva áll a nonprofit és a profitorientált kutatócsoportok előtt. A vizsgálatokat meghatározott protokoll szerint vehetik igénybe a jelentkezők.


A laboratóriumok munkába állásával egy újabb lehetőség nyílt arra Magyarországon is, hogy az orvosok a klinikai tapasztalatok alapján kérjenek genomikai vizsgálatokat. Mind a génkifejeződés, mind a genetikai állományban jelenlévő pontmutációk (SNP-k) vizsgálata adhat olyan eredményeket, amelyek alkalmazása aztán segíthet abban, hogy egy beteget a megfelelő betegcsoportba soroljanak, és a neki leginkább megfelelő terápiát, gyógyszereket kapja.


Egyelőre tehát betegcsoportokról van szó, és még nem arról, hogy valaki bekopog a laboratóriumba és elkészítteti a saját génkifejeződési mintázatát - a személyre szabott orvoslásnak erre a kiteljesedésére azért még várni kell. Az orvosi genomika azonban már ma is viharos gyorsasággal nyit új utakat a betegségek gyors megállapításában, az optimális terápiás lehetőségek megválasztásában és a célzott hatású gyógyszerek fejlesztésében.

 A teljes cikk