Ritkább a hólyagrák bizonyos típusú gyulladáscsökkentőket szedő embereknél.
Kisebb valószínűséggel alakult ki hólyagrák azoknál az embereknél, akik rendszeresen szedtek nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket, NSAID-okat - állapították meg több mint fél millió ember adatait elemző tanulmányukban amerikai kutatók. Az American Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban megjelent áttekintés alátámasztja azoknak a korábbi vizsgálatoknak az eredményét, amelyek szerint az NSAID-szereket szedő embereknél kisebb a hólyagrák, a bélrák és a prosztatarák kockázata.
Sarah Daugherty kutatásvezető, az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézeteinek (NIH) munkatársa és csoportja három korábbi tanulmány adatait összegezte és elemezte. A tanulmányokba összesen több mint 500 ezer embert vontak be, akik átlagéletkora a vizsgálat idején 62 év volt. A követés átlagos időtartama hét év volt, ez alatt mintegy 2500 embernél állapítottak meg hólyagrákot, akik négyötöde férfi volt.
Abban a csoportban, amelynek tagjai aszpirinen kívül mást soha nem szedtek, 0,54 százalék volt a hólyagrák előfordulása, míg azoknál, akik más típusú nem szteroid gyulladáscsökkentőket - például naproxent vagy ibuprofent - vettek be hetente legalább kétszer, 0,41 százalék volt az előfordulási gyakoriság.
Az eltérésre az egyik lehetséges magyarázat, hogy a például baktériumok vagy vírusok által okozott gyulladások károsítják a DNS-t, ami végül rákhoz vezethet. Az NSAID-k viszont csökkentik a gyulladást, így fejthetik ki védőhatásukat. Daugherty szerint elképzelhető, hogy ezek a szerek megelőzik a hólyagrákos sejtek növekedését, a megállapított kapcsolat azonban nem feltétlenül jelent ok-okozati összefüggést.
"Az eredményeinkre alapozva még túl korai lenne ajánlani a pácienseknek, hogy szedjenek NSAID-ket" - tette hozzá Daugherty.