• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hőség: vízosztás, ózonriadó, tűzgyújtási tilalom

Hírek Forrás: MTI

Július 3-tól általános tűzgyújtási tilalmat rendeltek el! Így védjék a szabadban dolgozókat... Kánikulai összeállítás

Tíz városban is meghaladta az ózonterhelés az egészségügyi határértéket a legutóbbi mérések alapján. Az érintett települések: Budapest, Százhalombatta, Sopron, Mosonmagyaróvár, Szentgotthárd, Győr, Esztergom, Tatabánya, Ajka, Veszprém. A meteorológiai előrejelzés alapján nem várható javulás, ezért az ÁNTSZ a légúti betegségben szenvedők, asztmások számára azt javasolja, hogy az egyébként is forró déli, délutáni órákban minél kevesebb időt töltsenek a szabadban, és az egészséges emberek is kerüljék a kültérben végzett nehéz fizikai munkát, aktív testmozgást.

Az ózon egy színtelen, nagy koncentrációban halványkék, szúrós szagú gáz. Megtalálható a sztratoszférában (ózonpajzs), ahol a hatása kifejezetten pozitív, mivel kiszűri a káros UV sugárzás nagy részét. Azonban ózon képződik a földfelszín közelében is (talajközeli ózon), ahol hatása már negatív. A környezeti levegőben jelenlévő ózon (O3) másodlagos légszennyező anyag, kialakulásához ún. ózonelőképző anyagokra (nitrogén-monoxid, szerves gyökök, szén-monoxid, illékony szerves vegyületek) és napsütésben gazdag nyári periódusra (magas napi hőmérséklet, gyenge szél, alacsony légnedvesség) van szükség. Az ózon képződéséhez bizonyos idő szükséges, így az ózonkoncentráció általában a déli órákban éri el a maximumát. Késő délután a forgalom erősödésével újra több nitrogén-monoxid és szén-monoxid jut a légkörbe, de az ózon koncentrációja már nem nő, mert a napsugárzás ekkor már nem elegendő.

Az ózon izgatja a szemet és a légzőszervek nyálkahártyáját, súlyosbítja a krónikus betegségeket, elsősorban a hörghurutot és az asztmát. Súlyosbítja a pollenallergiát és a légzőszervek gyulladását is kiválthatja. A hosszabb ideig tartó fizikai munka az egészséges embereknél is jelentősen csökkenti a tüdőfunkciót, amit émelygés, hányinger, köhögés, mellkasi fájdalmak kísérhetnek.

Hogyan kerülhető el?
• A déli, délutáni órákban minél kevesebb időt töltsenek a szabadban, tartózkodjanak az aktív testmozgástól. Kora reggel és késő este menjenek ki a levegőre.
• Kora reggel és az éjszakai órákban szellőztessenek.
•Az egészséges emberek is kerüljék a szabadban végzett nehéz fizikai munkát, aktív testmozgást.

Ásványvizet oszt a MÁV-START
Ásványvizet oszt a MÁV-START a főváros három főpályaudvarán és tizennégy vidéki vasútállomáson szombattól a hőségriasztás ideje alatt 10 és 17 óra között - közölte a vasúttársaság pénteken az MTI-vel. A tájékoztatás szerint Budapesten a Keleti, a Nyugati és a Déli pályaudvaron, vidéken a miskolci, a debreceni, a nyíregyházi, a szegedi, a békéscsabai, a szolnoki, a püspökladányi, a kecskeméti, a győri, a pécsi, a zalaegerszegi, a veszprémi, a nagykanizsai és a celldömölki állomáson kaphatnak díjmentesen vizet a vonatokra várakozó utasok.

A MÁV-START azt javasolja, hogy mindenki elegendő mennyiségű ivóvízzel vagy folyadékkal kezdje meg vasúti utazását. A vasúttársaság tájékoztatása szerint a járművek karbantartása során különös figyelmet fordítanak a vasúti kocsik légkondicionáló és légjavító berendezéseire.

A Volán-társaságok kötelezővé tették a légkondicionáló használatát
A Volán-társaságok a hőségriadó miatt több intézkedést is bevezettek - közölte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. pénteken az MTI érdeklődésére, a tájékoztatás szerint a társaságok kötelezővé tették például a légkondicionáló használatát az azzal felszerelt autóbuszban, pályaudvaron, utasváróban.

A tájékoztatás szerint felvették a kapcsolatot azokkal a szervezetekkel, amelyek a forgalmasabb közterületeken ivóvizet szolgáltatnak a lakosságnak, és kérték az autóbusz-pályaudvarok bekapcsolását a helyszínek közé.

Az autóbuszvezetők és az autóbusz-állomások személyzetének figyelmét felhívták arra, hogy folyamatosan kísérjék figyelemmel az utasokat, rosszullétek esetén tegyék meg a szükséges intézkedéseket. Utasításba adták, hogy az autóbuszvezetők különös tekintettel legyenek az autóbuszok rendszeres átszellőztetésére, a légbefúvó, légkondicionáló berendezések üzemeltetésére, a függönyök, sötétítők használatára.

A Volán-társaságok ellenőrizték az autóbusz-állomásokon található közkutak, csapok működőképességét, állapotát, és kiemelt figyelmet fordítanak autóbuszvezetőik fokozottabb védelmének érdekében - közölte az MNV Zrt.

A Budapest Airport az MTI megkeresésére azt közölte, hogy egyelőre nem tervezi a gyalogos beszállítás felfüggesztését a nappali órákban, mivel a várakozó csarnokok légkondicionáltak, az oda vezető útvonalak fedettek, így alapesetben nem indokolt fokozott óvintézkedés, ugyanakkor a repülőtéri betonon dolgozók számára palackozott vizet osztanak, hiszen nem ritka, hogy 50 Celsius-fok fölé emelkedik a hőmérséklet.

A nagy meleg elsősorban a szabadban dolgozókat veszélyezteti
A hőség jelentősen megnehezíti a munkavégzést, különösen a szabadban, tűző napon fizikai munkát végzők esetében (például építési, kivitelezési munkák, útépítés, útburkolás, aszfaltozás, mezőgazdaság) kell fokozottan védekezni a nagy meleg káros hatásai ellen.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkafelügyeleti főosztályának felhívása szerint a munkavállalók egészségének, biztonságának védelme érdekében a munkáltatóknak rendszeresen pihenőidőt kell biztosítaniuk, lehetőleg a környezethez képest hűvösebb, árnyékos helyen, megfelelő ülőalkalmatosságot biztosítva. Ahol nem áll rendelkezésre ilyen hely, ott lehetőség szerint gondoskodni kell megfelelő árnyékolással ellátott hely kijelöléséről, például sátorlapok alkalmazásával.

A folyadékveszteség pótlására legalább 14-16 Celsius-fokra hűtött, ivóvíz minőségű vizet kell biztosítani a higiénés feltételeknek megfelelően, személyenként, egyéni használatra kiadott ivópoharakkal biztosítva.

A hőkimerülés, hőguta megelőzésére alkalmas lehet például a tarkót takaró fejvédő használata, a könnyű, bő ruházatban történő munkavégzés - ahol a munka jellege megengedi - vagy a hidegvizes arc- és kézmosás.

A tűző napon felmelegedett tárgyak, munkaeszközök érintéséből adódó balesetveszélyes helyzetek megelőzésére is gondolni kell, főleg a magasban végzett tevékenységek során.

A hőségriadó szempontjából kritikusnak tekinthető időszakban, 11-15 óra között fokozott körültekintéssel kell eljárni a balesetveszélyes és a magasban végzett munkáknál. A szaktárca munkafelügyeleti főosztályának felhívása szerint a lehetőségekhez képest módosítani kell az egyedüli munkavégzés szabályait, és ajánlott szem előtt tartani az életkori sajátosságokat, valamint a szervezet alkalmazkodóképességét, az aktuális tűrőképességet.

Gondoskodni kell munkahelyi elsősegélynyújtó helyek kijelöléséről, az elsősegélynyújtás feltételeiről - különös tekintettel a hőségből adódó rosszullétekre -, valamint az ezekre vonatkozó tájékoztatásról is.

A munkavállalók figyelmét fel kell hívni arra is, hogy panaszok (például fejfájás, szédülés, szemkáprázás, szomjúság, szapora szívverés) esetén a munkát azonnal hagyják abba és keressék fel a pihenőhelyet, szükség esetén igényeljenek elsősegélynyújtást vagy orvosi ellátást.

Július 3-tól általános tűzgyújtási tilalmat rendeltek el
Július 3-tól általános tűzgyújtási tilalmat rendelt el a földművelésügyi miniszter - közölte a szaktárca pénteken az MTI-vel. Magyarország erdeiben a rendkívül gyors felmelegedés, a kánikulai meleg és a csapadékmentes időjárás miatt fokozott tűzveszély alakult ki - ismerteti közleményében a tárca. Az általános tűzgyújtási tilalom az erdőkre és fásításokra, valamint az erdők és fásítások határától számított kétszáz méteren belüli területre vonatkozik. Ezeken a területeken tilos a tűzgyújtás a kijelölt tűzrakó helyeken is, valamint a közút- és vasút menti fásításokban, beleértve az irányított-, a parlag- és gazégetést is.

Az erdőben kirándulók, a mezőgazdasági területeken dolgozók valamint a közúton és vasúton utazók az erdőtüzek megelőzése érdekében járjanak el körültekintően, ne dobjanak el égő cigarettát - figyelmeztet a tárca.

Aki a tűzvédelmi rendelkezéseket megszegi, erdővédelmi bírsággal sújtható. A tűzgyújtási tilalom visszavonásig érvényes. Az aktuális tűzgyújtási tilalmakról valamint az erdőtűz megelőzésével kapcsolatos hasznos tudnivalókról a www.erdotuz.hu oldalon lehet tájékozódni.

Felfüggesztik a hétvégére a kamionstopot
Felfüggeszik a kamionstopot a hétvégére az érkező hőhullám miatt - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) pénteken. A nehéz tehergépkocsik a tartós kánikula miatt, egészségvédelmi és közlekedésbiztonsági okokból július 4-én és 5-én korlátozás nélkül közlekedhetnek a magyarországi utakon.

A járművezetők a vezetési és pihenőidő betartása mellett hosszabb megszakítás nélkül teljesíthetik szállítási feladatukat, nem kell a nagy hőségben a kocsijukban, parkolókban várakozniuk. A kamionstop felfüggesztése lehetőséget ad akár arra is, hogy a nehéz tehergépjárművek az enyhébb esti, éjszakai órákban induljanak útnak - írta közleményben az NFM.

A kamionstop főszabály szerint szombaton 15 órától vasárnap 22 óráig lenne érvényben a hétvégén, az országos tisztifőorvos azonban a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendelt el szombattól szerda éjfélig.

Tovább tartanak nyitva a fürdők és locsolják az utakat Budapesten
A szombattól érvényben lévő hőségriasztás idején Budapesten folyamatosan locsolják a közutakat, a fürdők tovább tartanak nyitva, a Deák téren hűtött vizet osztanak, emellett a közparkok ivókútjai is a lakosság rendelkezésére állnak - közölte a Főpolgármesteri Hivatal pénteken az MTI-vel. A közleményben azt írták, hogy a Fővárosi Önkormányzathoz tartozó cégek Tarlós István főpolgármester utasítására a szombattól szerdáig elrendelt hőségriasztás idején igyekeznek javítani a lakosság közérzetét.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt.-nél szombat 6 órától szerda éjfélig fokozott készenlét lesz érvényben, folyamatosan locsolják a budapesti közúthálózatot. Nappal elsősorban a lakótelepeket, a sűrűn lakott városrészeket hűtik, éjszaka a fő- és a közösségi közlekedési útvonalakat. A locsolással átmenetileg 6-8 fokkal lehet lehűteni a burkolatot, emellett lekötik a port és a polleneket. A BKV Zrt. által kijelölt vonalakon a villamossíneket is locsolják.

A Palatinus, a Gellért, valamint a Dagály fürdő visszavonásig meghosszabbított nyitva tartással 21 óráig, a Széchenyi és a Szent Lukács fürdő 22 óráig várja a strandolókat. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. kezelésében lévő valamennyi strandnál a pénztárakhoz ingyenesen használható ásványvíz-automatákat helyeznek ki, továbbá folyamatosan figyelmeztetik a fürdőzőket az erős ultraibolya-sugárzásra és a fokozott folyadékpótlás szükségességére.

A Fővárosi Vízművek Zrt. szombattól visszavonásig, 10-től 18 óráig hűtött zacskós vizet oszt az V. kerületi Deák Ferenc téren.

A Főkert Nonprofit Zrt. a kezelésében lévő 106 ivókút működését intenzíven figyeli, és rongálás esetén igyekszik mihamarabb elhárítani a problémát. A közlemény szerint szükség esetén a társaság valamennyi munkatársát meg lehet kérni, hogy nyissák ki az öntözéshez használt, ivóvíz minőségű vizet adó csapot. A Főkert folyamatosan öntözi a kiemelt zöldterületeket és az azokhoz tartozó játszótereket.

A társaság azt kérte, hogy ha valaki megrongált, nem működő ivókutat talál, akkor azt jelezze a 06-80-277-275-ös, ingyenesen hívható zöldszámon vagy az ugyfelszolgalat@fokert.hu e-mail címen.
A közleményben ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a parkokban, köztereken található szökőkutakban tilos fürdeni.