• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Kevés kálium = magas vérnyomás?

Hírek Forrás: Medipress

A magas vérnyomás rizikófaktorai között az alacsony káliumszint legalább olyan fontossággal bír, mint a magas nátriumszint.

"Rengeteget hallhatunk arról, mennyire fontos, hogy csökkentsük a sóbevitelt, és szervezetünk nátriumszintjét a magas vérnyomás elkerülésének érdekében, arról azonban már jóval kevesebb szó esik, hogy a káliumszint növelése legalább ilyen fontos" - nyilatkozta Dr. Susan Hedayati, a Texasi Egyetem Délnyugati Egészségügyi Központjának munkatársa. A kutatás eredményei arra engednek következtetni, hogy az alacsony káliumszint fontos szerepet játszik a magas vérnyomás kialakulásában, különösen afro-amerikaiak esetében. A tudósok emellett azonosítottak egy gén, amely befolyásolhatja az alacsony káliumszint vérnyomásra gyakorolt hatását.

A kutatók összesen 3300 önkéntes adatait vizsgálták meg, akiknek ötven százaléka afro-amerikai volt. Az eredmények szerint komoly összefüggés mutatható a vizeletben talált kálium mennyisége és a vérnyomás között. "Minél alacsonyabb a vizeletből kimutatható káliumszint, annál magasabb a vérnyomás" - nyilatkozta Dr. Hedayati.

Az alacsony káliumszint és a magas vérnyomás kapcsolata akkor is jelentős összefüggéseket mutatott, amikor más tényezőket (életkor, népcsoport, családi kórtörténet) is figyelembe vettek az összehasonlításnál.

"Ez a probléma különösen nagy gondot jelenthet az afro-amerikaiaknál, akiknek étrendje általában rendkívül kevés káliumot tartalmaz" - nyilatkozta Dr. Hedayati. A kutatók szerint egy WNK1 nevű gén tehető felelőssé a kálium vérnyomásra gyakorolt hatásáért. A génnel kapcsolatos kutatások jelenleg is folynak.

"Addig, amíg többet tudunk meg ennek a génnek a működéséről, azt ajánljuk mindenkinek, akinek gondjai vannak a vérnyomásával, hogy fogyasszanak magas káliumtartalmú élelmiszereket, és csökkentség a nátriumbevitelt. A banán, a citrusfélék és a zöldségek igen gazdagok káliumban, ezért ezek fogyasztása ajánlott" - tette hozzá Dr. Hedayati.