2013-tól több szakon magasabb követelményeknek kell megfelelniük a diákoknak.
Korrigálta a kormány az előző oktatásirányítás elhibázott intézkedését, amely szerint a felsőoktatási intézmények döntöttek arról, hogy az egyes szakokon emelt- vagy középszintű érettségihez kötik a diákok felvételét. E folyamat a felsőoktatási képzés színvonalának érzékelhető romlásához, a hallgatók gyengébb teljesítményéhez, nagyobb arányú lemorzsolódásához vezetett - áll az oktatásért felelős államtitkárság közleményében.
A felsőoktatás rendszerébe bekerülő diákok tudásszintjének emelése érdekében a kormány arról döntött, hogy a jelentkezéshez 2013-tól két emelt szintű érettségi lesz szükséges az orvostudományi terület három egységes, osztatlan képzésén (általános orvos, fogorvos, gyógyszerész), illetve az agrár képzési területen az egységes, osztatlan állatorvos képzésben. Mindezek mellett egy emelt szintű érettségi kell a bölcsészettudományi, a jogi és igazgatási valamint a társadalomtudományi képzési terület szakjain. A képzést folytató felsőoktatási intézmények 2012-től emelt szintű érettségit írtak elő az erdőmérnöki (egységes, osztatlan) és az építész (egységes, osztatlan), valamint az energetikai mérnöki szakokon.
A most elfogadott rendelkezések nem érintik a felvételi eljárást, valamint a pontozási rendszert. Ugyanakkor a módosítás a felvételizők számára lehetővé teszi, hogy azok a tanulók, akik középiskolájukban nem két évig tanultak egy természettudományos tárgyat, a két egy-egy évig tanult tárgyból adhassák össze pontjaikat.
Az új szabályozás biztosítja, hogy a jövőben az idegen nyelven meghirdetett képzésekben is lehet nyelvvizsga-többletpontot számolni. Szintén újdonság, hogy a szociális képzési ágban, valamint az orvos-, és egészségtudományi képzési területen is szerveznek egészségügyi, illetve pályaalkalmassági vizsgát, továbbá hogy nem kötelező jelentkezési feltétel az emelt szintű érettségi vizsga letétele annak, aki 2005 előtt érettségizett és már rendelkezik legalább egy felsőfokú végzettséggel.