Mofetta. Kevéssé ismert, de számos betegség kezelésére, megelőzésre alkalmas ez a gyógymód - tulajdonképpen egyfajta gázfürdő.
A hazai szakképzés azonban nemigen foglalkozik vele, az egészségbiztosítás pedig nem támogatja. A részletekről Csáky Csabát, a Mofettával az Egészségért országos szövetség elnökét kérdezte az MTI-Press.
- Magyarországon egyetlen mofetta van, Mátraderecskén - mondta. - Európában is ritka, az Internet szerint Ausztriában, Olaszországban és Szlovákiában van még, utóbbi Zólyom mellett. A leggazdagabb ilyenekben a Székelyföld, ott a népi gyógyászat a források szerint már legalább hatszáz éve használja, az orvosi ellenőrzés mellett folytatott kezelés pedig a XIX. század vége óta folyamatos. Egyébként ezeket a gázkitöréseket a vulkáni utóműködés eredményezi. Eközben sokszor előfordul, hogy a szén-dioxid vízen keresztül, azt feldúsítva kerül a felszínre. Erdélyben ezt a természetes eredetű szódát borvíznek, a palóc vidékeken meg, szláv hatásra, csevicének hívják.
- Hogyan kezdődött a gáz gyógyászati célú felhasználása?
- Kovásznán az 1880-as évek elején egy gazda lovai, tehenei ismeretlen okból dögleni kezdtek az istállóban. Kihívta az illetékes állatorvost, a vizsgálat pedig megállapította, hogy az épület alatt gázkitörések vannak. A gazda erre az udvarán épített két faházat mofetta céljára, az egyiket Hölgyek, a másikat Urak felirattal. Bárki igénybe vehette a gázfürdőjét, amelyből aztán kialakult a Bardócz Mofetta. Műemlék és idegenforgalmi látványosság lett belőle, jóllehet mind a mai napig használják.
A természetes eredetű szén-dioxidos barlangok a magyar szépirodalomban is szerepelnek, a balesetek mellett öngyilkosságok is előfordultak, előfordulnak bennük… Természetes kitörésből származó halálesetekről egyébként Mátraderecskén is tudnak. Valaki a két háború között kúttisztítás közben fulladt meg, kinn, a legelőn is történt ilyen, az öregek még meséltek róla nem is olyan régen.
- Kívülálló számára azért elég nehezen megfogható valami a mofetta. Mire is jó?
- Leginkább a termálvízhez hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy vízbe sebbel vagy kötözéssel nem szabad menni, és olyankor iszappakolás sem alkalmazható. A mofetta viszont megoldja ezeket a gondokat. A kezelésre a vulkáni utóműködés során képződő, ezer méteres mélységből a felszínre törő, csaknem tiszta szén-dioxidot használják fel. Még az is, aki már hallott a mofettáról, azt hiszi, hogy fürdőruhában kell beülni, de nem így van, ez száraz szén-dioxidos gázfürdő. Nem illik benne beszélgetni, nehogy gáz kerüljön a légutakba. Naponta 25 percet lehet eltölteni a mofettában, orvosi javaslat alapján. Egy kezelés most 1400 forintba kerül.
- Mely betegségeket gyógyítja a gázkezelés?
- Hat betegségcsoportban mutatták ki kedvező hatását, a jelenlegi nyilvántartás szerint 54 betegség kezelésére alkalmas! A gáz értágító szerepe igen jelentős, így elsősorban a szív- és érrendszeri gondok, az agyi események utókezelésére és megelőzésére, a különféle kopások rehabilitációjára vehető igénybe, persze a gyógyszerek szedése mellett. Értágító hatásának köszönhetően például magas vérnyomás esetén párnapos mofettahasználat után már csökkenthető a gyógyszermennyiség. De akármilyen betegségről legyen is szó, a szakorvossal előbb egyeztetni kell. A gázfürdő bőr- és nőgyógyászati kezelésekre is alkalmas. Azok a betegek, akiknek az állapota javult a mofettahasználat után, sok jót mondanak. Hatása tehát kiváló, mégsem ismert eléggé, nem terjedt el széles körben. Kovásznán például 1882 óta vezetnek feljegyzéseket a kezelésekről. Nemrég rendeztünk egy konferenciát, amelyen az ottani orvos igazgató, Bálint Zsuzsanna is előadást tartott. Ő húsz év alatt ötvenezer embert kezelt, szép eredményekkel. Az ötszáz ágyas, a régi szakszervezeti üdülőkre emlékeztető szanatóriumban ingyenes a kezelés, a román társadalombiztosítás ugyanis fedezi a költségeket. Akárhogy van is, tanulni nem szégyen, ha Romániában ez ügyben előbbre tartanak, akkor ott kell tapasztalatokat szerezni. A bukaresti orvosi egyetemen megkeresésünkre már felajánlották, hogy magyar orvos is részt vehet a mofettás kezelést tananyagként oktató kurzuson. Ehhez találni kell egy olyan kollégát, aki tud románul...
- Mit lehet tenni azért, hogy a magyar egészségbiztosítási pénztár is támogassa a gázfürdős kezelést?
- Sajnos a gyógygáz nem szerepel a támogatandók között, de ezen szeretnénk változtatni, és minél előbb. A társadalombiztosítási támogatás megléte növelné a betegek bizalmát, másrészt a háziorvosok tájékozódását is segítené. Ők különösen sokat tehetnek a mofettás kezelések megismertetéséért. Magyarországon például évente hétezer, nem baleset miatti végtag-amputációt végeznek. Ezek nagy részét érszűkületi megbetegedés okozza. Elképesztően magas szám, arányaiban és európai összehasonlításban a legrosszabb! A mofetta értágító hatásának köszönhetően azonban a végtagcsonkolások száma jelentős mértékben csökkenthető lenne. Reményre ad okot, hogy 2011 a gyógyturizmus éve lesz. Láng István akadémikus, az Országos Környezetvédelmi Tanács tiszteletbeli elnöke egy levelében a megújítható természeti erőforrások közé sorolja a szén-dioxidot, javasolja a további kutatásokat és azt is, hogy az egészségbiztosítási pénztárak találjanak lehetőséget a kezelés támogatására.
Kezdeményezésünkre ma már tizenkét orvosi szakmai kollégium is elismeri a mofettás kezelések hasznát. Zám Ferenc, Mátraderecske polgármestere már 15 éve kérvényezte a száraz szén-dioxidos gyógygázfürdős kezelések támogatását. Ezt nem is utasította el egyik egészségügyi miniszter sem, sőt a kormány felkérésére még Teller Ede is megvizsgálta az itteni gázt.
- Mik az eredmények?
- Megállapítást nyert, hogy legalább olyan jó, mint a kovásznai. Gyógygázzá 1999-ben nyilvánították, a hozzá kapcsolódó létesítményt pedig 2006-ban gyógygázfürdővé minősítették. A kezelések támogatása terén azonban változatlan minden, nincs előrelépés.
Megnézzük magát a mofettát is: lambériával borított, henger alakú, mini amfiteátrum, körben fapadokkal. Az aljában gyűlik össze a szén-dioxid, a betegek pedig úgy ülnek le, hogy közben a gáz szintjét gyertyával folyamatosan ellenőrzik. Mivel a kezelés egészségügyi felügyelet mellett folyik - előtte és utána is vérnyomásméréssel - baleset nem történhet.
- Fontos lenne, hogy ismertté váljon - szögezte le Csáky Csaba. - Az egész környék gazdasági életére hatással lenne, ha itt beindulna a gyógy-idegenforgalom. Európában a mofetta elismertsége, alkalmazásának jelentősége nő, a magyaroknak meg valahogy közömbös a dolog. A hazai egészségügyi képzésből majdhogynem hiányzik a mofetta. Igaz, eljönnek ide tanulmányútra, sőt szakdolgozatok is készülnek róla, de bizony a mai napig nem ismert kellőképpen széles körben. Elég nagy baj ez, hiszen az adottságok alapján Mátraderecske lehetne a szív- és érrendszeri panaszokkal küszködők Mekkája!