• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megegyezés a cseh kormány és az orvosok között

Hírek Forrás: MTI

Véget ért a cseh kórházi orvosok tiltakozó akciója.

Az orvosi szakszervezetek és az egészségügyi miniszter ugyanis csütörtök este Prágában emlékeztetőt írtak alá tárgyalásaik eredményéről. A dokumentumban az egészségügyi tárca kötelezte magát, hogy a jövőben emelkedni fognak a kórházi orvosok fizetései, és az orvosok részt vehetnek az egészségügyi reformok kidolgozásában. Ennek fejében Martin Engel szakszervezeti vezető hivatalosan befejezettnek nyilvánította a tiltakozó akciót, amely társadalmi feszültséget váltott ki Csehországban.

A "Köszönjük, távozunk" tiltakozó akció keretében decemberben majdnem 4000 orvos mondta fel munkaszerződését a kórházában. Ez az ott dolgozó orvosok egynegyede. A két hónapos felmondási időt beleszámítva ezek az orvosok március 1-jén már nem jelennének meg munkahelyükön, ami számos helyen súlyos gondokat okozna az egészségügyi ellátásban. Az orvosok azt követelték, hogy havi átlagbéreik emelkedjenek a mindenkori átlagbérek másfélszeresére-háromszorosára.

"Az emlékeztető 7. pontjával összhangban a Köszönjük, távozunk tiltakozó akciót hivatalosan befejezettnek nyilvánítom. Ugyanakkor felszólítok minden orvost, aki munkahelyén felmondott, hogy azt vonja vissza" - áll abban a levélben, amelyet Martin Engel szakszervezeti vezető küldött orvostársainak.

Leos Heger egészségügyi miniszter közölte, hogy a kormány egyetért a megállapodással, s garantálni fogja annak teljesítését. A miniszter az orvosok összes követelését, illetve az azonnali béremelést nem tudta teljesíteni, de az orvosi szakszervezet végül is belement a Heger által felajánlott kompromisszumba. Ez abból áll, hogy azonnal kétmilliárd koronával emelik a kórházi orvosok bérköltségalapját. A miniszter saját hatáskörében olyan utasítást adott ki, hogy áprilistól a fiatal orvosok havi alapbérét 5000, míg az idősebbekét mintegy 8000 koronával emeljék (1 korona körülbelül 11 forint).

A miniszter ugyanakkor 12 pontból álló nyilvános ígéretet is tett a reformok beindítására. Egyebek között azt ígéri, hogy a jövő évben az orvosok átlagfizetése havi 60 ezer koronára emelkedne, ami mintegy 12-14 ezerrel több a mai orvosi átlagbéreknél.

A cseh orvosok jelentős része külföldi munkavállalást fontolgatott, illetve azt, hogy a jövőben magánpraxist fog folytatni.

A tízmillió lakosú Csehországban jelenleg mintegy 48 ezer orvos dolgozik, mintegy 16 ezren a kórházakban. A cseh egészségügy éves költségvetése jelenleg mintegy 290 milliárd korona.