• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mesterképzés indul migrációs egészségügyből

Hírek Forrás: MTI

Migrációs egészségügyi mesterképzési program kidolgozását tervezi a pécsi egyetem.

A migrációs egészségüggyel foglalkozó mesterképzési programot dolgoz ki három éven belül egy a Pécsi Tudományegyetem (PTE) orvosi kara által vezetett nemzetközi konzorcium. A hat európai felsőoktatási intézmény részvételével induló program elnyerte az Európai Unió Erasmus bizottságának támogatását, ennek köszönhetően európai uniós szintű mesterképzés kezdődhet az unió jövője szempontjából létfontosságú területet, a migrációs egészségügyet érintően - tájékoztatta a PTE pénteken közleményben az MTI-t.

Hozzátették: a projekt nyitó konferenciáját hétfőn tartják a baranyai megyeszékhelyen.

A PTE utalt rá, az Európai Unióban egyre több a bevándorló, a becslések szerint már több mint 50 millióan vannak. A migráció egészségügyi, közegészségügyi, gazdasági és emberi jogi vonatkozásával azonban az egyetem szerint eddig sem tudományos, sem oktatási szempontból nem foglalkoztak kellőképpen.

A tantervfejlesztés hat részből áll, ezeket a részt vevő intézmények egymással együttműködve készítenék el. Kidolgozzák a tantervet, elkészítik a képzés kézikönyveit, oktatási háttéranyagait és többnyelvű weboldalt szerkesztenek.

A program eredményeként minden konzorciumi tag akkreditációt kap a migráció-egészségügyi mesterképzés beindítására, a hallgatók számára pedig lehetővé válik, hogy az egyes tárgyakat más-más ország akkreditált intézményében vegyék fel - írták.

Szilárd István professzor, a projekt felelőse az MTI-nek elmondta: a mesterképzésen diplomázó szakemberek egészségügyi intézményekben segíthetik a különböző kultúrkörökből érkező migránsok ellátását, valamint kormányzati és önkormányzati szinten közreműködhetnek az ellátás megszervezésében.

Az Európai Unióban jelenleg nincsenek olyan képzett szakemberek, akik egészségügyi szempontból segíteni tudnák a migránsok, külföldi munkavállalók integrációját - tette hozzá.

A PTE közleményében kitért rá, hogy tudomásuk szerint magyar egyetem uniós felsőoktatási intézményekből álló önálló konzorcium vezetőjeként először pályázott sikeresen uniós szintű mesterképzési program kialakítására az Európai Bizottságnál. A konzorciumban a PTE mellett szlovák, német, brit és osztrák felsőoktatási intézmények vesznek részt.

A bíráló bizottság az egyetem által benyújtott képzési tervet maximális ponttal nyilvánította támogatásra érdemesnek - jegyezték meg közleményükben.