Mihályi Péter, az államreform-bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetője elmondta, „Most jön a biztosítás reformja. Az öngondoskodás, a szolidaritás és a jogi kényszer mainál hitelesebb kombinációját kell megvalósítani. Az átalakítással a rászorultabbak nagyobb, a tehetősebbek kisebb támogatásban részesüljenek, vagy semmilyenben sem".
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem EMK-tanára szerint Molnár Lajos lemondása lehetőséget teremt a kormány számára, hogy rendezze sorait az egészségügyben. Sürgősséggel át kell tekinteni a kórházak számára definiált területi ellátási kötelezettséget és az ehhez rendelt teljesítményvolumen-korlátot, mivel az eddigi leosztás során zavarok alakultak ki. Meg kell vizsgálni, hogy az új keretek között a kórházak üzemeltethetősége biztosított-e önkormányzati támogatás nélkül. Felülvizsgálatra szorul a vizitdíj-szabályozás. A több-biztosítós modellt illetően a versengő profitorientált magánbiztosítók várhatóan csak a kiegészítő biztosítás területén kaphatnak szerepet.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházószövetség elnöke szerint a miniszterváltással a reform nem állhat meg, de javítani kell az átalakítás kommunikációját. „Mint minden átalakításnak, az egészségügyinek is lesznek nyertesei és vesztesei. Ezért párbeszédre van szükség."
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke elmondta, a gyógyszeriparban nem reform, hanem drasztikus forráselvonás történt, amelynek jelei már mutatkoznak. Megjelentek az ágazati elbocsátások, az emiatt csökkenő járulékbefizetések, elmaradt beruházások. Világossá vált, hogy a törvényben a gyógyszercégekre előírt adók beszedésének nincsenek kidolgozva a feltételei, az április 20-i befizetési határidőhöz nincs megfelelő adatközlés.
Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke szerint folytatni kell az egészségügyi reformot. Meggyőződése, hogy a megkezdett reformokat végig kell vinni. Meg kell erősíteni a sürgősségi ellátást, a mentőszolgálatot, és szorosabbra szükséges fűzni a kapcsolatot a szociális ellátó rendszerrel annak érdekében, hogy a nem kórházi esetek megfelelő ellátása biztosított legyen. „Megfelelő színvonalú finanszírozás szükséges, ne fordulhasson elő, hogy a rendszerből forrást vonjanak ki. Az ágazatban dolgozók erkölcsi, anyagi megbecsülését várom." – mondta a vezető.