• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Országos defibrillátorprogram Nagy-Britanniában

Hírek Forrás: MTI

Az Egyesült Királyságban a nem egészségügyben dolgozó járókelők 1530 újraélesztést végeztek 1999 és 2005 között.

Hirtelen szívhalál esetén a szívritmus helyreállítására alkalmas defibrillátorok nagy-britanniai kihelyezése nagyforgalmú nyilvános helyekre igen sikeresnek bizonyult, ezért javasolják a program kiterjesztését. A szigetországban nyolc éve indított, életmentő kezdeményezés eredményeit a Resuscitation folyóirat közölte.

A program Londonban kezdődött: nyilvános helyeken, repülőtereken, földalatti-állomásokon, bevásárlóközpontokban a hirtelen szívhalálból újraélesztéshez szükséges defibrillátorok bárki számára elérhetők legyenek.

A váratlan, hirtelen szívhalál legtöbbször úgy következik be, hogy a szív a ritmusos összehúzódások helyett egyik pillanatról a másikra remegni, fibrillálni kezd, ezért a vérkeringés megszűnik. A defibrillátor ilyenkor a mellkasra mért áramütéssel megszünteti a ritmuszavart és a szív ismét működni kezd.

Michael Colquhoun és munkatársai a hat év alatt bekövetkező hirtelen halálesetek adatait dolgozták fel. Az Egyesült Királyságban a nem egészségügyben dolgozó járókelők 1530 újraélesztést végeztek 1999 és 2005 között. Hirtelen halál miatt az áldozatoknak 48 százalékát kezelték áramütéssel, ami 33 százalékban ez eredményes volt.

Ezek az emberek sürgősen kórházba kerültek, ahol kezelésüket folytatták. Végül a hirtelen halál miatt kezelteknek 18 százaléka mehetett haza. Azok közül, akiknek a közelében nem volt defibrillátor és ezért nem részesültek gyors beavatkozásban, csak 1,6 százalék került élve otthonába.

A túlélés esélye egyértelműen akkor volt a legjobb, ha a közelben lévők késedelem nélkül elkezdték a mellkas szapora, ritmusos nyomogatását az álló szív munkájának helyettesítésére és perceken belül alkalmazták a defibrillátort, ha arra szükség volt.

Wales városaiban két éve kezdték kihelyezni a félautomata elektromos eszközöket. Ezrek tanulták meg a defibrillátorok használatát, az újraélesztés alapjait. Tavaly a régió két legforgalmasabb idegenforgalmi városában jelentkeztek önkéntesek erre a képzésre. A négyórás tanfolyamon minden nagykorú részt vehetett.

Walesben az iskolások egy vizsgálatban fél óra alatt tanulták meg az újraélesztést és a 9-14 éves gyerekek kitűnően végezték a próbababa életre keltését. Hasonló tapasztalatokról számoltak be hollandiai és amerikai iskolákból is.