• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Világszerte terjedő üzlet a gyógyszerhamisítás

Gyógyszerpiac Forrás: MTI

Az elítéltek által eladott patikaszerek értéke meghaladja a kétmillió angol fontot.

Több személyt ítélt börtönbüntetésre a londoni bíróság receptköteles - és részben hamis - gyógyszerkészítmények engedély nélküli forgalmazása miatt. Az elítéltek által eladott patikaszerek értéke meghaladja a kétmillió angol fontot (közel 600 millió forint).


A gyógyszerhamisítás világszerte terjedő, gyors hasznot hozó üzlet. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a különböző országokban eladott patikaszereknek mintegy tíz százaléka hamisítvány. Az igazi veszélyt az jelenti, hogy a hamis készítményekben vagy nincs semmi a hatásos gyógyszerből, vagy kiszámíthatatlanul kevés, illetve esetleg veszélyesen sok gyógyszermolekulát tartalmaznak.


Az Egyesült Királyság területén a gyógyszereket és egyéb, egészségügyi termékeket engedélyező hatóság, az MHRA keresi azokat a raktárakat, illetve kereskedőket, akik a legkülönbözőbb országokból becsempészett, egyébként csak receptre kapható szereket értékesítik a szigetországban.


Az európai gyógyszergyártók mind jobban aggódnak a hamis gyógyszerek miatt, ezért kérték a közelmúltban, hogy az Európai Unió területén szigorúan tiltsák meg bármilyen gyógyszer átcsomagolását. A párhuzamos kereskedelmet okolják, amikor a gyógyszert megveszik abban az országban, ahol olcsóbb, aztán átcsomagolva eladják a másik országban, ahol többe kerül. Ez az üzleti technika megkönnyíti a hamisítványok forgalomba kerülését is.


A nemrégiben elítétl Shabbir Hussain és Mohammed Yasser Zaidi az angol fővárosban tartott fenn egy gyógyszerkereskedéssel foglalkozó céget, amelynek telephelye egy kert végében álló pajta volt. Az épületben a legkülönbözőbb, igen drága és csak receptre kiadható gyógyszerek tömegét találták: volt ott mindenféle véralvadásgátló, hormon, vérnyomáscsökkentő és potencianövelő tabletta.


A kémiai elemzés kimutatta, hogy az illegálisan forgalmazott gyógyszerek jórésze hamisítvány volt. A készítményeket becsempészték Londonba, ahol címek egész hálózata útján terítették az árut. A dobozokra általában azt írták, hogy a küldemény valamilyen táplálékkiegészítő, mert ezeknek az ellenőrzése nem olyan szigorú.