Őssejt Központ kialakításán dolgoznak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban Miskolcon.
![]() |
Őssejt |
Mint mondta, ez egyfajta "sejtüzem", és a célja az, hogy a "banki" tevékenység mellett kiszolgáló egységeként működjön a csontvelőtranszplantációs osztálynak. A központba kerülhetnek be majd ugyanis azok a sejtek, amelyeket 0-tól 50 éves korig a debreceni egyetemmel együttműködve levehetnek. Ezeket aztán tárolhatják, illetve felhasználhatják különböző operációkhoz - tette hozzá.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a Borsod megyei kórháznak komoly érdemei vannak a csontvelőtranszplantáció területén. Magyarországon összesen öt helyen végeznek ilyen feladatot, ebből mindösszesen három intézményben végzik azt a típusú beavatkozást, ahol a donor idegen. Ebből kettő a fővárosban, egy pedig Miskolcon, a megyei kórházban található. Debrecenben és Pécsett pedig saját donoros műtéteket végeznek, "ami a borsodi megyeszékhelyen már rutinmunkának számít" - tette hozzá.
Az Őssejt Központ helye adott, ideális körülményeket lehet teremteni a megyei kórház területén található Kaáli Intézet helyén, hiszen ez az épületrész egyébként is laboratóriumnak készült.
A költségekkel kapcsolatban Csiba Gábor, a megyei kórház főigazgató-főorvosa elmondta: körülbelül 300 millió forintra tehető a beruházás.
Emlékeztetett arra, hogy 1995-ben jött létre a csontvelőtranszplantációs osztály, 2002-ben a köldökzsinór-vérbank, és a következő lépés az Őssejt Központ.
Köldökzsinórvérből az elmúlt időszakban egyébként mintegy 800 mintát vettek már le, ezek elhelyezésére is megoldást jelent majd a beruházás.