Az óvodások játékos feladatok, foglalkozások keretében tanulják meg, hogyan kerülhetik el a veszélyeket.
Játékos elsősegélynyújtó foglalkozásokat indít óvodákban a Magyar Vöröskereszt, hogy a kisgyerek már ebben a korban is megfelelően tudjanak viszonyulni a balesetekhez, betegségekhez és az őket fenyegető veszélyekhez - tájékoztatta szerdán Harrach Gábor, a szervezet kommunikációs igazgatója az MTI-t.
Az óvodások játékos feladatok, foglalkozások keretében tanulják meg, hogyan kerülhetik el az őket leginkább fenyegető veszélyeket: mi a teendő egy otthoni baleset esetén, miért veszélyes és hogyan védekezhetnek a napsugárzás ellen, hogyan kell viselkedni egy beteggel.
A foglalkozások célja, hogy életszerű jelenteket hasonló helyzetekben gyakoroljanak be, hogy a kicsik a valódi szituációkban se essenek pánikba. A kiscsoportos foglalkozások több hónapon át tartanak a gyerekek alapos felkészülése érdekében.
Harrach Gábor hozzátette: Miután az Egyesült Államokban bevezették az óvodáskorúak oktatását, jelentősen csökkent a háztartásokban a tragikus vagy súlyos kimenetelű balesetek száma.
Az elsősegélynyújtó programban szerzett tudásukat a szlovákiai Tőketerebesről és környékéről származó óvodások mutatták be szerdán Nyírbátorban. A felkészült gyerekek egy baleset utánoztak: a fejsérült kis pácienst játék mentő vitte kórházba, ahol az aggódó rokonság és az orvosok vártak rá és látták el.
Erre a bemutatóra a Vöröskereszt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elsősegélynyújtó versenyén került sor, amelyen részt vett Gyékiss Emil, a Magyar Vöröskereszt megbízott főigazgatója és Zuzana Rosiarová Kesegová, a Szlovák Vöröskereszt főtitkára.
A megye és a tőketerebesi járás már eddig is szoros kapcsolatban állt egymással, de most a magyar szervezet átveszi a Szlovákiában már évek óta sikeresen zajló óvodásoktatási programot - mondta el Szarkáné Kövi Márta, a szervezet megyei igazgatója az MTI-nek.
A Vöröskereszt a programot először a szabolcsi óvodákban indítja el, de később az egész országra szeretnék kiterjeszteni. A szervezet hamarosan országos pályázatot ír ki az érdeklődő óvodák számára.