• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Svéd egészségügyi ajánlások

Hírek

Svéd egészségügy: rendszerváltás felülről
„…gyakran fel sem használják az összes pénzt…"

A stockholmi kabinet közzétett egy jelentést , amelyben hosszú távon megvalósítandó változásokat javasol az ország egészségügyi rendszerének működésében. A mintát a brit modell szolgáltatja: a szigetországban gyakorlatilag átváltottak a teljesítményelv alkalmazására.

Svédország egészségügyi ellátása igen nagy mértékben decentralizált: e rendszerben érvényesítik majd a teljesítményjavítást, és az innovatív gyógyszerek alkalmazásának felgyorsítását célzó minőségi kritériumokat. A kormány jelentését üdvözölte a svéd gyógyszeripar szervezete, a LIF is.
„A svéd ipar rövid távon nem jár jobban" – jelentette ki ugyanakkor Richard Bergström, a LIF vezérigazgatója –, „nem kértünk például több pénzt. Reméljük azonban, hogy hosszú távon a rendszer hatékonyabbá válik".

Svédországnak van nemzeti egészségügyi rendszere, de a központi kormány által kihelyezett-elosztott pénzek kiadása a helyi tanácsok feladata. A LIF szerint ez olyan helyzetet teremtett, , amelyben lehetetlen megállapítani, mely terápiák hatásosabbak a páciensek körében, mert a helyi tanácsokat pillanatnyilag semmi sem ösztönzi arra, hogy új, innovatív terápiákat honosítsanak meg, és hogy megosszák információikat-adataikat. »A tanácsok gyakran fel sem használják az összes nekik juttatott pénzt, mi pedig úgy sejtjük, hogy a rendszernek valamiképpen része a kezelések „kiporciózása" is« – véli Bergström.

A változásokra hosszas egyeztetések után került sor, amelyben részt vettek a szakszervezetek, a tudomány képviselői, az ipar, az orvosok, a regionális tanácsok és az egészségügy vezetői. „Valamennyien leültünk, és tárgyaltunk" – idézi fel a folyamatot a vezérigazgató. „Ez a dolgok intézésének svéd módja, de most legalább mindenki egyetért a változások szükségességében. Mint kiderült, ha az egészségpolitika megváltoztatása kerül napirendre, az iparnak is helye van a tárgyalópartnerek közt."