• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szervátültetés: rászorulunk a segítségre

Hírek Forrás: (Weborvos összefoglaló)

Új feltételek esetén csatlakoznánk az Eurotranszplant hálózatához.

Magyarországon folyamatosan több mint ezeregyszáz beteg vár különböző szervre, tavaly 483 beültetés történt. Tavalyi adat, hogy az összes itthoni kórház csupán feléből érkezett donorjelentés a szervátültetéseket koordináló Hungarotransplant Kht.-hoz arról, hogy potenciális donor agyhalott betegük van - írja mai összeállításában a Magyar Hírlap.


Szakemberek becslése szerint legalább húsz-harminc százalékkal több donor lehetne, de őket nem jelentik a kórházak. Az intézményekben sokszor nincs elég orvos, nővér, műszer és hely a donor megfelelő állapotban tartására. Szederkényi Edit, a Magyar Transzplantációs Társaság főtitkára elmondta, nem ellenőrzik a kórházakat ilyen szempontból, így szankciója sincs, ha valaki veszni hagy egy potenciális donort.

A Hungarotransplant Kht. a nemzetközi együttműködésben látja annak lehetőségét, hogy növelni lehessen a szervátültetések számát. "Csak bizonyos lakosságszám, legalább harminc-negyvenmillió fő felett tud egy ország önellátó lenni" – mondta el a Magyar Hírlapnak Borsi József ügyvezető igazgató. Az Eurotransplant-tagság szerint nemcsak a szervek, hanem a várólisták is közösek.

A csatlakozás ellenzői szerint nagy számban kerülnének külföldre magyar szervek. A szervezet honlapján található statisztikából azonban kiderült: az adott és kapott szervek száma egyensúlyban van.

Mint a Weborvos is beszámolt róla, Rácz Jenő egészségügyi miniszter november 17-én közölte, hogy az eredeti feltételek mellett "nem célszerű" a tagság, de a Magyar Hírlap információi szerint az Eurotransplant új ajánlattal állt elő. A tárcavezető tegnapi sajtótájékoztatóján be is jelentette: február 9-én Magyarországra érkeznek a nemzetközi szervezet vezetői, hogy a csatlakozásról tárgyaljanak.


A Népszava úgy tudja, az eddig 25 európai ország közül - éppen feltételei miatt - csupán hatot tömörítő Eurotransplanthoz csak akkor csatlakozunk, ha a központi várólistán helyet kapnak a hosszú ideje várakozó vesebetegek, a sürgős esetek és valamennyi szervre váró gyerek. Feltételünk, hogy ugyanannyi szervet kapjon Magyarország, mint amennyit a többi tagállam rendelkezésére bocsátunk. De belépésünk nem zárja ki, hogy más, a szervezeten kívüli országgal is kétoldalú megállapodást kössünk.


Az 1967-ben alapított Eurotransplant kezdetben csak a vesére várókat gyűjtötte össze, és igyekezett a jelentett szerveknek mind eredményesebben "befogadót" találni, illetve fordítva. Az eredetileg veseközvetítésre kitalált szervezet a hetvenes évek végére már a májátültetésekben is segített, majd pár év múlva már a szív, a tüdő és a hasnyálmirigy is a listára került - tekinti át a szervezet történetét összeállításában a Népszabadság. Pillanatnyilag hat ország hetvenöt intézménye tag a szervezetben, és mintegy tizenötezren vannak a várólistákon. A legfőbb cél, hogy a tagországok területén élők a számukra leginkább alkalmas donorhoz jussanak a lehető legrövidebb idő belül, illetve azok a szervek, amelyeket az adott országon belül nem használnak föl, semmiképpen se vesszenek kárba.


A szervezet tulajdonképpen közvetít a donor és a beteg között, kulcsszerepe van abban, hogy a szerv a legjobb helyre jusson. Nyilvántartásában minden lehetséges szervre váró páciens szerepel a vércsoport, a betegség típusa, a sürgősségi fok szerint, illetve az is, hol végzik majd a szervátültetést. Mindezeket a központi számítógépes rendszer adatbázisa tárolja. Ezzel a beteg felkerül a közös várólistára, innen indul a várakozási idő, vese esetén ezt az első dialíziskezeléstől számítják. Abban a pillanatban, ahogy az Eurotransplant régiójában bárhol várhatóan donort jelentenek, annak szintén minden paramétere bekerül a rendszerbe, amely majd kiválasztja, kinek felel meg leginkább az új szerv. Az, hogy a szelekcióban mi dönt, szervenként eltérő, a vércsoport, a sürgősség és a várakozási idő minden esetben mérvadó. Amint a számítógép kiadta az eredményt, a személyzet azonnal felveszi a kapcsolatot a transzplantációra készülő intézménnyel, ahová minden adatot elküld, és ezzel egy időben a szállítást is szervezi. Az egész folyamat nem tarthat tovább pár óránál.