A jobb és gyorsabb elérhetőség miatt a betegellátás javulását várják a ma átadott M6-os autópálya mellett található kórházak vezetői.
Elkészült a Dunaújvárostól Bólyig vezető M6-os autópálya, illetve a Pécsig vezető M60-as pálya, amelyet az ünnepélyes átadás után helyeztek forgalomba. A gyorsforgalmi út becslések szerint körülbelül egy órával rövidíti le a menetidőt Budapest és Pécs között.
A 140 kilométeres útszakasz átadása kapcsán kerestük meg azokat a kórházakat, amelyek az újonnan átadott sztráda mellett fekszenek, és az intézményvezetőket arról kérdeztük, milyen változásokra számítanak az autópálya átadása miatt.
A világstatisztikai mutatók alapján a balesetek száma csökken az autópályák átadásával, tehát általános tévhit, hogy balesetek miatt nagyobb lenne a betegforgalom – vélekedik dr. Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ főigazgatója, hozzátéve, nagyon várták az autópálya átadását, hiszen így sokkal gyorsabban lehet elérni a klinikai központot, és egyszerűbb Szekszárd, Mohács és Pécs között a megközelíthetőség a négysávos úton.
Dr. Muth Lajos, a Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórházának főigazgató főorvosa reméli, hogy kevesebb lesz a baleset, mint a rossz minőségű és zsúfolt 6-os úton. A betegek is biztonságosabban jutnak Pécsre akut kardiológiai ellátásra – mivel a szekszárdi intézményben nincs hemodinamikai labor, PIC –, s emellett bizonyos gyermekgyógyászati esetek ellátása is hamarabb történhet, de egyszerűbb lesz a sugárterápiára járók utazása is.
– Több orvos jár hozzánk Pécsről, ők is biztonságosabban, gyorsabban jutnak el hozzánk. Ha gazdasági fellendülés lesz, az részben jó, részben persze munkaerő elszívó hatású lehet – jegyezte meg a főigazgató.
A magasabb szintű ellátásában kialakult betegutak kelet-nyugati irányúak, így nem függenek az új autópályától – nyilatkozta lapunknak dr. Tóth Gábor, a bajai Szent Rókus Kórház főigazgatója. – A mentésben a Dél-alföldi Régió legnyugatibb csücskében vagyunk, így a betegek a keleti területekről érkeznek hozzánk. Ráadásul szakmai szálak kötnek minket Szegedhez, ugyanis az egyetem oktatókórháza vagyunk.
Dr. Máté-Kasza László, a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház főigazgatója többéves tapasztalat birtokában válaszolt kérdésünkre:
– Két szempontból vártunk változást, de ezek különböző okok miatt nem igazolódtak. Egyrészt a jóval biztonságosabb közlekedés miatt szerencsére nem emelkedett a balesetesek száma, mondhatom, hogy az autópályáról gyakorlatilag nem érkezett sérült a kórházunkba. Az a várakozásunk viszont beigazolódott, hogy a könnyebb megközelíthetőség miatt a betegek részéről fokozott igény mutatkozik egyes ellátások igénybevételére, de sajnos mindez hiába, ugyanis a teljesítményeink erőteljes visszafogása miatt nem tudjuk őket fogadni.