• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Több daganetellenes kezelés lehet sikeres

Hírek Forrás: MTI

Molekuláris vizsgálatok csökkenthetik a hatástalan daganatellenes kezelések számát.

A betegek rákgénjeinek molekuláris vizsgálatán alapuló, személyre szabott és célzott gyógyszeres kezelések elterjedésével csökkenthető a hatástalannak bizonyuló onkológiai terápiák száma - erről számolt be Peták István kutatóorvos, a KPS Diagnosztika Zrt. tudományos igazgatója a daganatos betegségek kezeléséről tartott csütörtöki budapesti sajtóbeszélgetésen.

A daganatos sejtek génkészletének felmérése és a normális sejtekkel való összehasonlítása éppen az idén fejeződik be a leggyakoribb daganattípusok, a tüdőrák és a vastagbéldaganat esetében, és folyamatosan jelennek meg a közlemények az elért eredményekről a tudományos szakfolyóiratokban. Jelenleg 22-féle, célzott kezelést biztosító gyógyszer már forgalomban van, nagyjából 400 esetében pedig a törzskönyvezés előtti klinikai vizsgálat zajlik.

A rákos sejtek molekuláris genetikai vizsgálatával kiválaszthatók azok a gyógyszerek, amelyek célzottan akadályozzák meg ezeknek a sejteknek az osztódását. Így sokszor annyira csökkenthető a szervezetben meglévő daganatos terület, hogy azt műtéttel el lehessen távolítani. Ezeknek a technológiáknak a minél gyorsabb bevezetése a klinikai gyakorlatba történelmi lehetőséget jelent Magyarország számára a daganatos megbetegedések kezelésében - mondta el Peták István.

Böcskei Csaba, a tatabányai Szent Borbála Kórház tüdőosztályának osztályvezető főorvosa hangsúlyozta, hogy egyes esetekben már a világ élvonalában van Magyarország. Például a tüdőrák kezelésére alkalmazott egy bizonyos célzott kezelés esetében egy olyan molekuláris génvizsgálatot ír elő az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, amely nem szerepel az alkalmazott gyógyszer nemzetközi törzskönyvében. "Ezáltal a világon egyedülálló módon használjuk a molekuláris diagnosztikát a betegek személyre szabott kezelésében" - tette hozzá Böcskei Csaba.

Mint Peták István az MTI-nek elmondta, az idén megjelent legújabb tudományos eredmények alapján bővíthető a molekuláris vizsgálatok száma, és így hasonló módon lehetne más gyógyszerek használatát az eddigieknél még inkább személyre szabottabbá tenni. Magyarország ezzel élen járhatna a legújabb, célpont alapú onkológiai kezelések bevezetésében anélkül, hogy ez jelentős anyagi forrásokat igényelne.

Legolvasottabb cikkeink