Dorghasználó HIV-fertőzöttet nem, hepatitis C fertőzöttet annál többet találtak.
Az intravénás kábítószer-fogyasztással összefüggő egyik legsúlyosabb, vér útján is terjedő fertőzés, a HIV-fertőzés, amely az injektáló szerhasználók körében elsősorban tű, fecskendő és az injektáló segédeszközök – például kanál, szűrő - közös használata révén terjedhet. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) 2006 óta évente végez célzott kampányszűrést az intravénás kábítószer-fogyasztók körében. A szűrővizsgálatok lehetőségét minden évben 3 hónapon keresztül ajánlják fel országszerte olyan kezelőhelyeken, illetve tűcsere programokban, amelyeket injektáló szerhasználók látogatnak. Az elmúlt négy év vizsgálatai során nem derítettek fel HIV-fertőzött intravénás kábítószer-használót.
Az intravénás kábítószer-fogyasztással összefüggő másik, súlyos egészségügyi következményekkel járó, vér útján terjedő fertőzés a hepatitis C, amely a krónikus májgyulladás egyik okozója. Az évenként megszervezett országos vizsgálat szerint, a hepatitis C vírus elterjedtsége az injektáló kábítószer-használók körében évek óta 25 százalék körül mozog. Míg vidéken alacsonyabb a hepatitis C-vel való átfertőzöttség (8 százalék), addig Budapesten 2009-ben a megszűrt intravénás kábítószer-fogyasztók 40 százaléka volt hepatitis C fertőzött, egy VIII. kerületi tűcsere program kliensei körében ez az érték elérte a 70 százalékot.
Egy járványtani matematikai modell szerint , ha a hepatitis C vírus elterjedtsége 30 százalék alatt marad az injektáló szerfogyasztók körében, akkor minimális az esélye a HIV járvány kialakulásának, azonban e határ fölötti érték jelzi a HIV járvány kialakulásának kockázatát. Az elsődleges cél tehát ebben a populációban a HIV járvány megelőzése és a hepatitis C fertőzöttség visszaszorítása, amely elsősorban ártalomcsökkentő szolgáltatások, rendszeres szűrővizsgálatok és a fertőzöttek kezelésbe irányítása által valósítható meg.
Tűcsere-programban részt vevő szolgáltatók
Ártalomcsökkentő szolgáltatások a megelőzésért
2010-ben az Országos Epidemiológiai Központ által koordinált előzetes projekt keretében számos kezelőhelyen, illetve tűcsere-programban a kampányszűrés 3 hónapos időszakán kívül is folyamatosan elérhetővé vált az ingyenes HIV, illetve hepatitis szűrés, azonban továbbra is fejlesztésre szorul a fertőző betegségekre vonatkozó, szűréssel egybekötött személyes tanácsadás és a fertőzöttek kezelésbe irányításának gyakorlata.
A Nemzeti Drog Fókuszpont 2010-es Éves Jelentése szerint 2009-ben az országban 21 szolgáltató működtetett tűcsere-programot: azaz juttatott ingyenesen steril fecskendőt és egyéb steril injektáló eszközöket az intravénás kábítószer-fogyasztóknak, illetve begyűjtötte a már használtakat azért, hogy ezzel csökkentse a tű- és eszközmegosztást, illetve az eldobált használt fecskendők számát, és így megelőzze a vírusfertőzések terjedését mind az injektálók körében, mind pedig a környezetükben.
Bár a hazai adatok szerint évről évre egyre több fecskendő kerül kiosztásra, nő a kliensek száma, és egyre jobb a szolgáltatás földrajzi lefedettsége, a nemzetközi ajánlásokat figyelembe véve helye van a területi lefedettség további fejlesztésének és támogatásának, illetve további intravénás szerhasználók programba vonásának a fertőző betegségek terjedésének hatékony megelőzése céljából – áll a Dorg Fókuszpont jelentésében.