• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tudjon az orvos a kisebbség nyelvén

Hírek Forrás: MTI

Ősztől tárgyal újra a román parlament a kisebbségiek anyanyelv-használatáról az orvosnál.

Várhatóan ősszel kerül újból a román parlament plénuma elé az a törvénytervezet, amely lehetővé teszi, hogy anyanyelvükön is értekezhessenek az orvosokkal a nemzeti kisebbségekhez tartozó betegek - emlékeztet csütörtöki számában az Új Magyar Szó (ÚMSZ). A bukaresti napilap emlékeztet arra, hogy a tervezetet a kormány már tavaly elfogadta sürgősségi rendelet formájában, de parlamenti elfogadása tavaly óta húzódik, alkalmazása pedig akadozik.


A tervezetet Bónis István és Kerekes Károly képviselő dolgozta ki 2007-ben, és az egészségügyi reform törvényét egészítené ki. A jogszabály kimondja: ha egy településen valamely kisebbség aránya meghaladja a húsz százalékot, a területén lévő egészségügyi intézmények kötelesek olyan orvosokat alkalmazni, akik beszélik az illető közösség nyelvét.


Kerekes Károlytól a lap megtudta: legutóbb 2007 decemberében került a plénum elé az immár rendeletbe foglalt jogszabály, ám alig három szavazat híján elakadt, és visszakerült az egészségügyi szakbizottsághoz, újabb jelentésre várva. Ha ez elkészül, akkor újból napirendre tűzik a plénumban a tervezetet.


"A kormányrendelet a parlamentben heves politikai vitát váltott ki. Egyes képviselők amiatt fakadtak ki, hogy meg kell tanuljanak magyarul az orvosok" – magyarázta Kerekes, aki nem lát arra esélyt, hogy a tervezet ősz előtt újból terítékre kerüljön, hiszen július elsején elkezdődik a parlamenti vakáció.


A képviselő szerint eddig a politikai hangulat sem volt megfelelő a tervezet sikeres átvitelére. "Ne feledjük, volt egy Koszovó is tavasszal" – emlékeztetett. Másfelől pedig a 2007 októberében Románia által ratifikált Regionális és kisebbségi nyelvek chartája csak május elsejétől lépett érvénybe.


Ez a lépés gyakorlatilag nem enged kitérőt a kisebbségi nyelvek használata elől az egészségügyi és szociális, illetve beteggondozói intézményekben, hiszen a charta 12. cikkelye 2. pontjának c. bekezdése világosan szabályozza az anyanyelvhasználat lehetőségét és kötelezettségét ott, ahol nagy arányban élnek nemzeti kisebbségek – mondta a képviselő. Emlékeztetett, hogy még a kommunizmus idején is törvény tette lehetővé az anyanyelvhasználatot a kórházakban és szociális gondozói intézményekben.