• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új betegségek és kártevők Közép-Európában

Hírek Forrás: MTI - Panoráma

Elvileg lehetséges, hogy a következő száz évben a malária észak felé terjed.

Az éghajlatváltozás következtében egzotikus betegségek és eddig ismeretlen paraziták jelenhetnek meg Közép-Európában, és a pollenhelyzet is romolhat - figyelmeztetnek szakértők.


A klímaváltozás hatására több, eddig csak a Földközi-tenger térségében ismert parazita terjedhet el a közép-európai régióban, és nyomukban új betegségek jelenhetnek meg: "Nem pestisben vagy kolerában fogunk fetrengeni, ahhoz túl szigorúak errefelé a higiéniai előírások" - mondta Peter Kimmig, a Baden-Württemberg tartományi egészségügyi hatóság szakértője, aki szerint azonban jó esély van rá, hogy megjelenik többek között a birkakullancs, amely az úgynevezett Q-lázat terjeszti. Az állatról emberre terjedő kór a napszúráshoz hasonló tüneteket - lázat, hidegrázást, fejfájást és ízületi fájdalmat - okoz, az esetek öt százalékában azonban tüdő-, vagy májgyulladás lép fel, szélsőséges esetekben pedig tudatzavar is előfordulhat.


Jürgen Knobloch, a tübingeni egyetemi klinika trópusi betegségekre szakosodott intézetének igazgatója szerint hosszabb távon arra is van esély, hogy trópusi betegségek jelenjenek meg a térségben: "Elvileg lehetséges, hogy a következő száz évben a malária észak felé terjed."


A Die Welt című német napilap honlapján megjelent cikk szerint növényvédelmi szakemberek is riadót fújnak: a Dél-Európából származó tölgy búcsújáró lepkehernyó, amelynek szőre súlyos allergiás tüneteket okoz, a meleg következtében már most annyira elszaporodott, hogy az elmúlt években Németországban több uszodát és óvodát is be kellet zárni a levegőben szálló hernyószőr miatt.


Ráadásul a pollennaptár is alaposan átalakulhat: "Idén már sokkal korábban kezdődött a pollenszezon" - mondta el Paul Becker, a freiburgi német meteorológiai szolgálat orvosmeteorológiai osztályának szakértője.


Mindezen túl a növekvő átlaghőmérséklet önmagában is hatással van az egészségre. Az egyre gyakrabban beköszöntő és egyre hosszabbra nyúló hőséghullámok különösen az idősek, kisgyermekek és betegek számára jelentenek veszélyt - tette hozzá Becker.