Nálunk kevéssé ismert, Kelet-Afrikában az egyik legelterjedtebb kábítószer a kath.
Újfajta kábítószert foglaltak le a repülőtéri vámhivatal munkatársai Budapesten: kartondobozokban, banánlevélbe csomagolva találták meg a legalább harmincmillió forint értékű szállítmányt, amely a Cath néven ismert növény szálaiból állt - közölte a vám- és pénzügyőrség szóvivője csütörtökön az MTI-vel. A szállítmányt lefoglalták, a futárokat elfogták, ellenük kábítószerrel visszaélés miatt indult eljárás.
A növényt ismerjük, de a khat használata egyáltalán nem jellemző Magyarországon, a dílerek aligha tudták volna sikerrel értékesíteni ezt a mennyiséget – mondta el a Weborvos kérdésére Dr. Zacher Gábor toxikológus, a Péterfy Sándor utcai Kórház osztályvezető főorvosa. A lefoglalt anyag ugyanakkor arra az utóbbi években érzékelhető trendet erősíti, amely szerint a drogfogyasztás lassan átterelődik a szintetikus drogokról a kábító hatású természetes, növényi eredetű anyagokra, aminek vélhetőleg anyagi okai is vannak. Ugyanakkor ebben állhat az ilyen, nálunk kevéssé ismert kábítószerfajta megjelenésének veszélye, mert bár igaz, hogy az elrágni való Catha edulis növénynek kisebb a hatóanyag tartalma, mint egy feldolgozott változatának vagy a szintetikus drognak, (ezért hihetnénk, hogy „nem annyira ártalmas"), de azért a hatóanyag benne van, s a pszichicitorp-listán szerepel is.
A Kelet-Afrikában és az Arab-félszigeten a legelterjedtebb, Etiópiában őshonos növény egyike annak a mintegy 400 pszichitorp alkaloidákat tartalmazó növények, amely kábítószerezésre alkalmas. Az olcsó, kifizethető, „ránézésre" nem túl kemény drognak tűnő anyag leginkább a fiatalokra veszélyes, ők hajlamosabbak kipróbálni a szelídebbnek gondolt anyagokat. Bár a droghasználat nem mutat erős szezonális ingadozást, mégis gondolni kell arra, hogy kezdődik a szünidő, ilyenkor több az ellenőrizetlen gyermekút, több a kísértés is – figyelmeztet a főorvos.