Magyarországon évente több mint 100 ezer condylomás, azaz nemi szervi szemölcscsel küzdő beteg fordul meg a bőrgyógyászok, urológusok, nőgyógyászok rendelésein.
![]() |
Dr. Tisza Tímea, bőrgyógyász szerint fontos hangsúlyozni, hogy a jelenleg elérhető négykomponensű vakcina védelmet biztosít a méhnyakrák 70 százalékáért felelős - 16-os és 18-as - típusok mellett, a condylomák több mint 90 százalékáért felelős - 6-os és 11-es - típusok ellen is. A vakcina tehát egyidejűleg jelent védelmet egy daganatos betegség, és a világszerte leggyakrabban előforduló, szexuális érintkezéssel terjedő HPV okozta betegséggel szemben is.
A condylomák vagy genitális szemölcsök ugyan az életet nem veszélyeztetik, azonban súlyos testi és lelki terhet rónak az érintettekre, akiknek száma Magyarországon is jelentős. Míg évente 1200 méhnyakrákos megbetegedést regisztrálnak, addig a bőrgyógyászok, nőgyógyászok, urológusok rendelésein becslések szerint százezernél is több condylomás beteg fordul meg.
A condyloma ellátása orvos és beteg számára egyaránt embert próbáló feladat, ugyanis az esetek mintegy 60 százalékánál a betegség visszatér, de az is gyakran előfordul, hogy nem reagál az alkalmazott terápiára.
Dr. Tisza Tímea kifejtette: a condyloma tünetei a fertőzést követően általában hónapokkal később alakulnak ki a nemi szerveken, a gáton, a lágyékban, a végbélnyílás környékén jellegzetes bőrszínű, szemölcsös növedékek jelentkeznek, melyek száma és nagysága igen változó lehet. A fertőzés oly módon következik be, hogy a humán papillóma vírus a szexuális együttlét során, a nyálkahártyán, bőrön kialakuló apróbb sérüléseken keresztül behatol a hám alapi sejtrétegébe, ahol hosszabb-rövidebb ideig nyugvó állapotban marad, majd szaporodásnak indul, ami a hámban növedék keletkezését váltja ki. Mivel a vírus szaporodása nem jár sejtpusztulással, az immunrendszer számára "rejtve marad" a folyamat, és nem védekezik. A növedéket tehát orvosi segítséggel kell eltávolítani.
A condyloma kezelésére használatos eljárások egy része fájdalmas műszeres beavatkozást jelent (égetést, fagyasztást, lézeres eltávolítást, kimetszést), másik része (sejtosztódást gátló szerek, ecetsav alkalmazása) kellemetlen mellékhatásokkal járó kémiai roncsolással jár.
A makacs, kezelésre rosszul reagáló, visszatérő esetekben a helyi immunválaszt serkentő szer lehet hatásos, ám ez egyelőre igen költséges. További kezelési nehézségeket okoznak a hüvelyben, húgycsőben, végbélben kialakuló növedékek - állítja a szakember.
A HPV védőoltással tehát a genitális szemölcsök kialakulását előidéző 6-os és 11-es típusú humán papillóma vírus okozta fertőzés is megelőzhető. Az oltást három részletben adják be, az első és a második között két hónapnak, az első és a harmadik között fél évnek kell eltelnie. A vakcina elsősorban a még szexuális életet nem élő serdülőknek javasolt, de hatékony a 16-26 év közötti lányok és asszonyok esetében is.
Tekintve, hogy a vírus hordozói férfiak is lehetnek, akiknél a HPV pénisz- és végbélrákot okozhat, érdemes a 9-15 éves fiúkat is beoltani. A vakcina a humán papillóma vírus hatására már kifejlődött betegség kezelésére nem alkalmas, és nem helyettesíti az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálatot. A témával kapcsolatban további információ olvasható a www.hpvinfo.hu című honlapon.