Az Új Magyarország fejlesztési terv keretében közvetlen az egészségügyre fordítható 400 milliárd forintos uniós forrás okos, értelmes felhasználása nagy felelősséget jelent.
Molnár Lajos |
Mint mondta, az uniós források új felhasználási időszaka egybecseng az egészségügyi reformmal, amely források nélkül nehezen vihető végbe úgy, hogy a hazai struktúra az utóbbi években forráshiány miatt egyre csak romlott.
Molnár Lajos szerint a jelenlegi egészségügyi rendszernek a sok pénz sem használ igazán, így a struktúrát kell megváltoztatni annak érdekében, hogy a pénzt hatékonyan használják fel. A szaktárca vezetője példaként Észtországot, valamint Bécset említette, ahol egy év alatt 20 százalékkal csökkent a kórházak száma.
A miniszter szerint sokat kell tanulnunk ahhoz, hogy forrásokat nyerjünk, hiszen szigorú bírálati rendszernek és követelményeknek kell, hogy megfeleljünk, de szerencsére több profi cég segíti majd az egészségügyi intézményeket a sikerhez vezető úton.
Molnár Lajos elmondta: a kormány és a szaktárca elsődleges célokat határozott meg az Új Magyarország fejlesztési program keretében. Ilyen az egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű kistérségek ellátásának megoldása, a kórházak átalakítása, a kiemelt népegészségügyi program keretében az onkológiai ellátás fejlesztése, ez utóbbi a szakma tervei szerint az első programok között indul meg. A tárca különös figyelmet szentel majd a gyermekellátás, a gyermek-onkológia fejlesztésére, a kardiológiai-szívérrendszeri, valamint sürgősségi programokra, illetve fontos helyen szerepel a mentőszolgálat kiemelt fejlesztése, a mentőhelikopterek számára leszállópontok kiépítése és fejlesztése.
A miniszter szerint az egészségügyi szakdolgozók képzése nem graduált, ezért az új infrastruktúrához igazodó képzésekre lesz majd szükség, de a tárcának célja ebben a szektorban az informatikai rendszer fejlesztése is.