Orvosok becslése szerint Kínában évente tízezer szervátültetést hajtanak végre.
![]() |
A kínai kormány két héttel ezelőtt újraszabályozta a területet, melynek pontos szövegét a hét végén tették közzé. A kínai gyakorlat hiányosságait eddig a transzplantációs turizmus kialakulása mutatta leginkább. A gazdag páciensek - főképp az Egyesült Államokból, Japánból és Izraelből -, akik a saját hazájukban nem tudtak megfelelő szervhez jutni, Kínában jó pénzért elérhették ezt. Nyugati források arról adtak hírt, hogy az országban kivégzettekből operálják ki a szerveket. Tavaly áprilisban az egészségügyi minisztérium közleményben tagadta, hozzátéve, hogy az átültetett szervek egy kis része valóban kivégzettektől származik, de ők hozzájárultak szerveik felhasználásához.
Júliusban rendeletben tiltották meg a szervek adásvételét. A mostani szabályozás szigorúan a donor hozzájárulásához köti a szervek kioperálását. Az egészségügyi minisztérium illetékesei elmondják, hogy az országban jelentős a szervhiány. Az évi tízezer körüli átültetéshez képest mintegy másfél millióra lenne igény, a sikeres műtétek aránya elmarad a nemzetközi szint mögött. A kínai szokások és az általános felfogás nem pártolja a szervadományozást.
A május elsején életbe lépő szabályozás új szervezetet állít fel, amely az egész folyamatot vezényli, s csak kijelölt kórházakban lehet majd ilyen műtéteket végezni. A transzplantációs turizmust generáló hirdetéseket azonnali hatállyal betiltották.