• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kevés alvás, plusz kilók

Hírek a nagyvilágból Forrás: MTI

Azok a gyermekek és kamaszok, akik sokáig fent maradnak és keveset alszanak, hajlamossá válnak a hízásra - állapította meg egy angol kutató.

"A tévéket, számítógépeket, mobiltelefonokat és más elektronikai szerkezeteket ki kellene tiltani a gyermekek és kamaszok hálószobájából" - foglalta össze egy jelenleg is folyó kutatás eddigi eredményét Shahad Taheri, a Bristol Egyetem munkatársa.

Az Archives of Disease in Childhood (A gyermekbetegségek archívuma) című folyóiratban Taheri azt írja, hogy egyre több a bizonyíték arra nézve, hogy a kevesebb alvás olyan anyagcsere-változásokat idéz elő, amelyek hozzájárulnak az elhízáshoz, az inzulinrezisztenciához, a cukorbajhoz és a szívbetegségekhez.

Egy tavalyi brit vizsgálattal azt mutatták ki, hogy a harminchónapos kisbabáknál a kevés alvás hét éves korra kövérséget eredményezhet.

Taheri szerint ez azt jelenti, hogy a kevés alvás fiatal korban megváltoztathatja a szervezet azon mechanizmusait, amelyek az étvágyat és az energiaráfordítást szabályozzák.

A kevés alvás azért probléma a tizenévesek számára, mert a kamszkori fejlődés kritikus időszakában megnő az alvásigényük, amelyet ki kellene elégíteni.

Taheri korábban kimutatta, hogy a csupán 5 órát alvó felnőttek 15 százalékkal több olyan hormont termelnek, amely az éhséget jelzi a gyomorban, mint azok, akik nyolc órát alszanak. Ám 15 százalékkal kevesebb olyan hormont, amelyet a zsírszövet akkor termel, ha a szervezetnek kevés az energiája.

A reggel álmosan kelő gyermekek általában kevesebbet mozognak, ezáltal nagyobb esélyük van a hízásra. Ráadásul elszalasztják a mozgás jótékony hatásait, és aludni sem tudnak igazán jól - magyarázta Taheri.

Taheri azt tanácsolja, hogy a gyerekek rendszeresen feküdjenek és keljenek, ne egyenek sokat lefekvés előtt, és nyugodt, sötét szobában aludjanak, ahol nincs se túl meleg, se túl hideg. A kamaszoknak hétvégén többet kellene aludniuk, mint hét közben, de nem sokkal többet, nehogy felboruljon a biológiai ritmusuk.