Válakozó háziorvos (Bt-tag) önkormányzat által
működtetett ügyeletben való ügyeleti munkavégzésért milyen jogcímen kérheti az ügyeleti díjat és a teljes munkaidőnek való elszámolást, ha nincs szerződés, mert az önkormányzat nem kötött.
Tisztelt Kérdező !
Az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól szóló 43/1999. (III. 3.) Korm. Rendelet arról rendelkezik, hogy a MEP az ügyeleti szolgáltatás finanszírozására szerződést köt a területileg illetékes önkormányzattal vagy egészségügyi intézményével, illetve azzal, akivel az önkormányzat feladat átadási/átvállalási szerződést kötött az egészségügyi szolgáltató az ellátási területéhez tartozó háziorvosi szolgálatok háziorvosi ellátásra szóló szerződés szerinti összlakosságszáma alapján jogosult az ügyeleti ellátás díjazására.
A rendelet azt is előírja, hogy a háziorvosi, házi gyermekorvosi és
fogorvosi tevékenységről szóló rendelet (4/2000 II.25. Eüm) hatálya alá tartozó háziorvosi és házi gyermekorvosi tevékenységet nyújtó szolgáltató által nyújtott ellátásra a szolgáltató a finanszírozóval szerződés köt. A szolgáltató a szerződés megkötéséhez nyilatkozik arról, hogy az ellátást
nyújtó orvos vállalja a folyamatos ellátást.
Álláspontom szerint a betéti társaság keretében ellátott háziorvosi szolgáltatás estén az ügyeleti díj követelésének alapfeltétele, hogy
A) amennyiben a finanszírozási szerződést az önkormányzat kötötte meg a MEP-el, úgy legyen olyan polgári jogi megállapodás a Bt. És az önkormányzat között, mely rendezi a bt-nek járó díjazás, közte az ügyeleti díj mértékét is.
B) Amennyiben a finanszírozási szerződés a MEP és a bt. Között
került aláírásra, úgy közvetlenül a bt. Részére történik a finanszírozás.
A szerződés hiánya akadályát képezi az ügyeleti díjhoz történő
hozzájutásnak. Az ügyeletben töltött idő munkaidőként történő elismertetése azért kétséges, mert az ügyeleti tevékenység ellátása a Bt. részéről nem munkaviszonyban történik.