• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem indulhatnak a bolgár ápolónők az EU-választáson

Hírek a nagyvilágból Forrás: MTI

Elutasította a szófiai központi választási bizottság, hogy a Líbiában halálra ítélt öt bolgár ápolónő indulhasson a május 20-án megrendezésre kerülő európai parlamenti választáson.

Egy parlamenten kívüli, kis jobboldali politikai szervezet, a Rend, Törvényesség és Igazságosság (RSS) Pártja vette fel az 1999 februárja óta líbiai börtönben raboskodó ápolónőket jelöltlistájára, amelyet pénteken nyújtott be jóváhagyásra a választási bizottsághoz. Alekszandr Alekszandrov szóvivő szombaton azzal indokolta a testület döntését, hogy a kifogásolt öt jelölt az utóbbi két évben nem tartózkodott életvitelszerűen Bulgáriában, márpedig a törvény ezt követeli meg.

Az RSS elnöke, Jani Janev azzal magyarázta pártja eljárását, hogy abban reménykedtek, ha az ápolónőket megválasztják európai képviselőnek, megváltozik jogi helyzetük, és ez elősegítheti azonnali szabadon engedésüket.

A nagy politikai pártok elvetették a kezdeményezést, hogy vegyék fel az ápolónők nevét az összes választási listára. Nem támogatta az ötletet a bolgár külügyminiszter sem. Ivajlo Kalfin a várttal ellentétes hatást kiváltónak mondta az RSS kezdeményezését, és méltatlannak nevezte az ápolónők tragédiájának politikai célokra való kiaknázását. Szergej Sztanisev miniszterelnök sem értett egyet az elképzeléssel. "Nem szabadíthatunk ki katonát úgy, hogy tábornoki rangra emeljük" - mondta.

Az Európai Unióhoz január elsején csatlakozott Bulgáriában május 20-án választanak először európai parlamenti képviselőket, szám szerint tizennyolcat. Az észak-afrikai országban raboskodó ápolónők a tripoli bolgár konzul által hitelesített levelükben márciusban tudatták honfitársaikkal, hogy szívesen indulnának a választáson.

Az ápolónőket és egy palesztin orvost 2004 májusában ítélték halálra Líbiában azzal a váddal, hogy egy bengázi kórházban több mint 400 gyereket fertőztek meg szándékosan a gyógyíthatatlan AIDS-betegséget okozó HIV-vírussal konzervált vérkészítmények révén. A fellebbviteli bíróság 2006-ban helybenhagyta a halálbüntetést.

Nemzetközi szakértők bebizonyították, hogy a HIV-vírus már a hat vádlott megjelenése előtt is pusztított a kórházban a siralmas higiéniai körülmények miatt.

Az Európai Parlament januárban felszólította Líbiát, hogy érvénytelenítse a halálos ítéletet és járuljon hozzá az ügy gyors megoldásához.