Vannak olyan gyógyszerek melyek emelt és kiemelt támogatássalrendelhetők szakorvosi javaslatra, meghatározott BNO betegség kódok szerint. Kié a felelőség ha a szakorvos rossz BNO kódot ír a javaslatra, mely szerint nem jár az emelt támogatás? A beteggel azt üzeni mivel a javaslatot Ő adta, övé a felelőség. A rendeletekből úgy tűnik ki, hogy a felíró orvosé a felelőség. Mi az igazság?
Várom válaszát. Előre is köszöm.
Tisztelt Kérdező !
A közfinanszírozásban részesülő gyógyszerek rendelésére és kiadására - a gyógyszerrendelés és kiadás általános szabályait tartalmazó 44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendelet előírásain túl - külön jogszabályok vonatkoznak. A legfontosabb külön jogszabály a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerekről és a támogatás összegéről szóló 1/2003. (I. 21.) ESzCsM rendelet.
A rendelet szerint: Járóbeteg részére olyan gyógyszert, amelynek a közfinanszírozás alapjául - a külön jogszabály alapján - elfogadott árához a járóbeteg-ellátás keretében a társadalombiztosítás támogatást nyújt, az orvos csak a társadalombiztosítás által e célra rendszeresített - a rendelet
mellékletében rögzítettek szerint kitöltött vényen rendelhet.
Társadalombiztosítási támogatás csak olyan szabályszerűen kiállított vény alapján számolható el, amelyen a támogatás alapjául szolgáló jogcímet és - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - a BNO kódot az orvos egyértelműen megjelölte azzal, hogy az egészségügyi jogcím alapján kiemelt és emelt indikációhoz kötött támogatással rendelhető gyógyszer közgyógyellátottnak történő felírásakor - az egészségügyi indokoltság fennállása esetén - a közgyógyellátás mellett ezt a jogcímet is jelölni
kell. A jogszabályban előírt esetkben a BNO kód ún. kötelező vényadat, feltüntetéséért, és pontosságáért a felíró orvost terheli a felelősség.